اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 29 دلو , 1397

حرف های متضاد مقامات امریکایی در خصوص روابط انکشور با پاکستان

کابل  باختر  ۲۶  جدی
پس از اعلام راهبردی جدی امریکا برای افغانستان و کشورهای جنوب آسیا ، پاکستان همواره ازبهر حمایت گروه های هراس افگن و پناه گاه های امن آنان درخاک آن کشور زیر فشار های مقام های امریکایی و بین المللی قرارگرفته است اما لوی درستیز امریکا در تازه ترین اظهارات خود بر بهبود روابط امریکا و پاکستان  تاکید کرده است .
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : جنرال جوزف دانفورد لوی درستیز اردوی امریکا روز گذشته در بروکسل به گروهی از خبرنگاران گفته است  که او از تعهد‌اش برای روابط خوب میان امریکا و پاکستان عقب نشینی نخواهد کرد.
جنرال جوزف دانفورد در مورد روابط با پاکستان محتاطانه صحبت می‌کرد گفته است  که او و جنرال ووتل گفتگو با اردوی پاکستان را ادامه خواهند داد.
لوی درستیز امریکا گفت که نمی‌خواهد بیشتر روی روابط با اسلام‌آباد صحبت کند، زیرا روابط میان دو کشور بهبود خواهد یافت.
اظهارات این نظامی امریکا درحالی بیان میگردد که پیش از این قمر جاوید باجوه لوی درستیز اردوی پاکستان به جنرال جوزف ووتل قوماندان  قوماندانی مرکزی ایالات متحده امریکا گفته بود که انتقاد رئیس جمهور امریکا از پاکستان تمام مردم کشورش را مأیوس ساخته‌است .
این درحالیست که از آغاز کار دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا روابط واشنگتن و اسلام اباد سوی تیره گی گرائیده است زیرا رئیس جمهورامریکا در اعلام استراتیژیِ جدید اش در قبال افغانستان وکشورهای جنوب آسیا ، پاکستان را حامی گروه های هراس افگنی معرفی کرد که   نیروهای امریکایی و نهاد های امنیتی افغان را درافغانستان مورد حملات  قرار میدهند .
پیش ازاین امریکا برای پاکستان فرصت های مساعد ساخت  که باید علیه گروه های هراس افگن مبارزه کند وپناه گاه امن آنان را درخاک اش نابود کند اما پاکستان این فرصت ها راازدست داده است و مقام های پاکستانی فکرمیکردند که ترامپ مانند روسای جمهورپیشین امریکا درگفته های خود تجدید نظر خواهد کرد اما حکومت ترامپ تمام کمک های مالی وتخنیکی اش را به پاکستان متوقف یا قطع کرده است .
درهمین حال نماینده دایمی ایالات متحده امریکا در شورای سازمان ملل متحد در بیشترین جلسات آن شورا در مورد تصمیم رئیس جمهور امریکا در قبال پاکستان تاکیدکرده است که ترامپ چیزی را بگوید آن را عملی میکند و از تصمیم که میگیرد عقب نیشینی نمیکند .
او گفته است  که باید پاکستان درمبارزه علیه گروه های هراس افگن و نابودی پناه گاه های امن آنان درخاک آن کشور صادقانه عمل کند تا این که بخاطرچالش کشیدن راهبردی جدید امریکا درافغانستان با برخی کشورهای منطقه دست به همکاری بزند .
ازسوی دیگر هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه امریکا در مورد این تصمیم امریکا گفته است.
امروز می‌توانیم تأیید کنیم که درحال حاضر کمک امنیتی را به پاکستان تا زمانی به حال تعلیق درخواهیم آورد که حکومت پاکستان اقدام قطعی راعلیه گروه‌های به شمول طالبان افغان و شبکه حقانی روی دست نگیرد. ما آن‌ها را به عنوان گروه‌های  قلمداد می‌کنیم که منطقه را بی‌ثبات می‌سازند وهمچنان شهروندان امریکا راهدف قرار می‌دهند
در همیت حال شماری از اگاهان سیاسی و نظامی افغان منجمله جاوید کوهستانی گفته اند که امریکا تنها با الفاط پاکستان را تعقیب میکند در حالیکه میان این دو یک جنگ زرگری ادامه دارد  و امریکا حاضر نیست به آسانی از پاکستان رو گرداند. این اگاهان گفته اند نباید با حرف های امریکائیان  ذوق زده شد بهتر است خود را از گیر بازی سیاسی و استخباراتی نجات داد  ترامپ از پاکستان انتقاد میکند مگر دانفورد مرد قدرتمند در ارتش آنکشور از بهبود روابط با پاکستان سخن میگوید این گونه موضع گیری ها را  چگونه توجیه شده میتواند.
جاوید روشان

مشاهده در منبع اصلی