اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 12 جوزا , 1397

قاسمیار: نشست صلح در ترکیه غیر رسمی است؛ اما برخی توافقات ابتدایی صورت گرفته

به دنبال نشر گزارش‌ها از برگزاری نشست صلح افغانستان در ترکیه، منابعی در شورای عالی صلح کشور می‌گوید که این نشست غیر رسمی بوده، اما برخی از توافق‌های ابتدایی دربارۀ صلح در کشور صورت گرفته‌است.
محمد اسماعیل قاسم‌یار، مشاور امور بین‌المللی شورای عالی صلح افغانستان در مصاحبه‌یی با خبرگزاری خامه‌پرس، برگزاری نشستی را دربارۀ صلح کشور در ترکیه تایید می‌کند؛ اما می‌گوید که این نشست غیررسمی می‌باشد.
آقای قاسم‌یار گفت” این نشست غیر رسمی است؛ زیرا نشست رسمی اعلام می شود، ترکیب هیئت تعیین می شود، نماینده از حکومت و شورای عالی صلح تعیین می شود، اما نشست صلح ترکیه به این ماهیت نیست.
او گفت که در این نشست برخی از توافق‌های ابتدایی صورت گرفته، اما از ارایه اطلاعات در مورد جزئیات به توافق‌ رسیده‌ خود داری کرد و علاوه کرد که اعضای اشتراک‌کننده، احتمالا در اخیر این نشست اعلامیۀ را نشر نمایند.
آقای قاسم‌یار گفت که در این نشست، شماری از شخصیت‌ها از افغانستان به شمول داکتر عباس بصیر، نماینده کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح و همایون جریر، نمایندۀ حزب اسلامی اشتراک نموده‌؛ اما در مورد این‌که، چه‌کسی از سوی ارگ ریاست جمهوری در این نشست اشتراک کرده جزئیات نه‌داد.
هرچند شماری از رسانه‌های داخلی گزارش‌داده‌ که  در این نشست، رحمت‌الله وردک، نماینده گروۀ طالبان نیز اشتراک کرده، ولی مشاور امور بین‌المللی شورای عالی صلح در این مورد اطلاعات نه‌داد.
این عضو شورای عالی صلح افغانستان، نقش نشست صلح افغانستان در ترکیه را مهم خواند وافزود که ما این نشست را مفید می‌دانیم و یک گام ابتدایی‌ست برای تسهیلات و زمینه‌های برای گفت‌وگوهای بعدی با گروه‌های مخالف مسلح دولت.
افغانستان از جمله کشورهای در جهان است که شهروندان آن تشنۀ صلح می‌باشند که از چندین دهه بدین‌سو این پدیده را گم کرده‌اند.
افغانستان با هم‌کاری هم‌تایان خارجی‌اش قبل از این چندین نشست را برای پیدا کردن این پدیده برگزار کرده‌است که هیچ‌کدامش منجر به صلح در کشور نشده‌است.
دیده‌ شود که این نشست غیررسمی در ترکیه چه نتیجه‌یی را برای شهروندان کشور خواهد داشت و خواهد توانست که یک دریچه را برای آوردن صلح در کشور بازنماید.

مشاهده در منبع اصلی