اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 9 جوزا , 1397

هیت شورای امنیت سازمان ملل در کابل

کابل 23 جدی / باختر
شورای امنیت سازمان ملل متحد به منظور بررسی وضعیت افغانستان و روند صلح در این کشور به کابل فرستاد.
گزارشگرآژانس باختر مینگارد : کایرات عمروف، نماینده قزاقستان در شورای امنیت سازمان ملل که ریاست کنونی این شورا را بر عهده دارد،قبلا اعلام کرده بود که اعضای شورا مشغول بررسی برای دیداری از افغانستان هستند تا شرایط واقعی و افق نیازهای این کشور را درک کنند.
کایرات عمروف،  گفته بودکه نمایندگان کشور های عضو شورای امنیت سازمان ملل تصمیم گرفته اند تا سفری را به افغانستان در آینده های نزدیک انجام دهند. این سفر به هدف بررسی دقیق وضعیت این کشور در حال منازعه و انکشاف یک استراتیژی جدید صورت خواهد گرفت .
شورای امنیت سازمان ملل متحد بطوردومدار درجلسات خود خواهان همکاری‌های منطقه‌ یی برای تأمین صلح در افغانستان شده است اما متاسفانه که ناامنی و بی ثباتی وکشتارافراد ملکی دراین کشور رو به افزایش بوده وروند صلح افغانستان باربار ازسوی کشورهای همسایه وبرخی کشورهای منطقه با چالش کشیده شده است و این عوامل باعث شده که ازیک سو امریکا تصمیم دارد تا راهبردی جدید اش را درافغانستان به پیروزی برساند  واز سوی دیگراعضای شورای امنیت سازمان ملل برای برسی وضعیت افغانستان وبخصوص روندصلح این کشور وارد کابل شدند.
گفته میشود که این تصمیم اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به افغانستان برخاسته از چالش های است که چندی بیش از سوی  مشاورامنیت ملی ایالات متحده امریکا ونیز تادامیچی یاماموتو، نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل برای افغانستان بازگوشده بود، آنها از نبود ظرفیت و استقلالیت در کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان و تلفات افراد ملکی به شورای امنیت سازمان ملل متحد  گزارش و معلومات داده بودند .
مک ماستر مشاور امنیت ملی ایالات متحده در دیدار با ۱۵ عضو این شورا، در مورد سفرهای صورت گرفته مقام های عالی رتبه واشنگتن به افغانستان از جمله ورود مایک پنس معاون رئیس جمهور ترامپ در ماه گذشته به کابل، معلومات داده بود .
ازسوی دیگرنماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد  برای افغانستان در جلسه شورا ی امنیت سازمان ملل متحدگفته بود پیشرفت ها در برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در افغانستان ناکافی بوده است اما با آن هم شورای امنیت سازمان ملل متحد از دفتر هیت  یوناما درکابل  درخواست کرد تا از مقامات افغان در سازماندهی انتخابات و تقویت یکپارچگی و پایداری جامعه از روند انتخابات افغانستان حمایت کند.
به باور آگاهان سیاسی سفرهیت شورای امنیت سازمان ملل متحد به افغانستان اهمیت زیادی دارد. گزارش هیت که در بازگشت به نیویارک صورت خواهد گرفت در شکل دهی  آینده افغانستان با جامعه جهانی نقش اساسی دارد.
رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل اظهار داشت شورای امنیت سازمان ملل در  هفت سال گذشته هیئتی را به افغانستان اعزام نکرده است و این سفر  فرصت خوبی برای ارزیابی نیازها و چشم‌انداز این کشور خواهد بود.
عمروف با اشاره به روند صلح افغانستان تاکید کرد این روند باید به رهبری و مالکیت افغان‌ها باشد و جامعه جهانی نیز برای رسیدن به این هدف می‌تواند به مردم و دولت افغانستان کمک کند . جاوید روشان

مشاهده در منبع اصلی