اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 25 عقرب , 1397

حکومت به فکر زمینگیر کردن همه احزاب است

چند روز پس از حملات شدید لفظی عطامحمد نور به عبدالله، رییس اجرایی در برابر این گفته ها واکنش نشان داد. عبدالله می گوید که خود او پانزده روز پیش با استعفای عطامحمد نور موافقت کرد. آقای عبدالله گفته های عطامحمد نور را درباره دخیل بودنش در این مساله رد می کند و می گوید که استعفانامه عطامحمد نور علت اصلی این رویداد بوده است.

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، عبدالوالی نیازی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: حکومت وحدت ملی یا حکومت ایتلافی که ما در افغانستان داریم، برآمده از انتخابات در کشور نبود و یک حکومت مطابق با قانون اساسی افغانستان نیست.

وی، در خصوص چالش هایی که از بوجود آمدن این حکومت بوجود آمد بیان داشت: در انتخابات بعد از گرفتن یک رای اکثریت توسط داکتر عبدالله که عطانور هم یکی از همکاران خوب وی در آن تیم بود با پادرمیانی جان کری اشرف غنی را با آنکه رای کمتری نسبت به عبدالله داشت رییس جمهور اعلام کرد. از همان روز اول مشخص بود که چنین حکومت ایتلافی نمی تواند به درد مردم افغانستان بخورد. در فیصله های توافقنامه این حکومت موضوع مهمی که وجود داشت این بود که قدرت افغانستان به شکل پنجاه پنجاه بین دو تیم تقسیم می شد. داکتر عبدالله و عطامحمدنور که در یک طرف قضیه بودند بر این فکر بودند که در یک تفاهم پنجاه درصد کابینه که سهم آنها بود معرفی کنند. متاسفانه داکتر عبدالله آنطور که توقع می رفت کارکند و حقوق اعضای تیمش را بگیرد نتوانست بگیرد. به گفته اعضای تیم داکتر عبدالله وقتی وی نمی تواند پنجاه درصد حق خودش را بگیرد عطامحمدنور به شکلی از اشکال با پادرمیانی کسانی از داخل حکومت می آید وارد یک مذاکره می شود ، یک مذاکره ای که پایانش هم تبدیل به یک فاجعه شد.

نیازی، در قضیه استعفای نور، رییس جمهور را دیکتاتور خواندده و رفتار وی را دیکتاتورانه و انحصارگرایانه می خواند و می گوید: درمورد استعفای نور قضیه اینگونه بود که عطامحمدنور به عنوان فردی از تیم مخالف شرایطی داشت که باید طرف مقابل آن را می پذیرفت و در صورت پذیرفتن آن شرایط وی استعفا می داد اما این شرایط برآورده نشد اما اشرف غنی و عبدالله استعفای وی را پذیرفتند.

این نماینده مجلس، رییس جمهور افغانستان را یکی از فاشیست ترین چهره های امروز افغانستان در حکومت های کشور می داند و می گوید: افراد نزدیک وی را هم می بینیم. اینها بیشتر از اینکه به وحدت اقوام، وحدت احزاب، حفظ دموکراسی، وحدت افغانستان با کشورهای همسایه فکر کنند به این فکر می کنند که چطور می توانند احزاب را با رکود مواجه کنند و دموکراسی را در افغانستان خفه کند. به این دلایل بود که زمینه را طوری ساختند که همانطور که امروز جمعیت اسلامی را به عنوان یک حزب مقتدر و پر نفوذ، توانا و با امکانات زمینگیر کردند شما متوجه باشید که تا چند روز دیگر احزاب دیگری را هم با این سرنوشت مواجه می کنند.

نیازی، در انتقاد از داکتر عبدالله می گوید: در حال حاضر رییس جمهور افغانستان با وزیر گزاره ندارد. در داخل افغانستان با احزاب گزاره ندارد. با دنیا گزاره ندارد. یکی از کسانی است که موجودیتش یک دردسر بزرگ برای مردم افغانستان است. درشرایط فعلی که ما قرار داریم و حکومت افغانستان به فکر بی عزت کردن تمام اقوام افغانستان و با فکر تمرکز قدرت برای یک قوم است در چین شرایطی از دست دادن عطامحمدنور توسط داکتر عبدالله یک فاجعه برای عبدالله می تواند باشد. بالاترین حمایتی که از داکتر عبدالله شده بود توسط آقای نور شده بود. اگر من به عنوان مشاور داکتر عبدالله می بودم با همه کمی ها و کاستی هایی که عطانور داشت، این مشوره را به داکتر عبدالله نمی دادم که در کنار اشرف غنی بایستد و بپذیرد که استعفای آقای نور منظور شود.

کد (30)

مشاهده در منبع اصلی