اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 16 جوزا , 1397

‘هزار نفر’ در ادامه درگیری‌های ولسوالی ‘سانچارک’ سرپل آواره شدند

منابع محلی ولایت سرپل در شمال افغانستان تأیید کرده که نیروهای امنیتی افغانستان تاکنون موفق نشده‌اند جنگجویان طالبان را از ولسوالی سانچارک عقب برانند.
ذبیح‌الله امانی، سخنگوی والی سرپل به بی‌بی‌سی گفته که این نیروهای شورشی از چهار روز قبل به ولسوالی سانچارک حمله و منطقه “تِبِر” را تصرف کردند.به گفته او، تاکنون بیش از هزار خانواده از این منطقه آواره شده و به مناطق همجوار از جمله شهر سرپل رفته‌اند. آقای امانی اضافه کرد که این ارزیابی‌ها اولیه بوده و ممکن است شمار آوارگان محلی بیشتر از این رقم باشند.
سخنگوی والی سرپل همچنین گفته که در این مدت ۶ غیرنظامی در منطقه تِبِر شامل کودکان و زنان، توسط شورشیان کشته و ۸ نفر دیگر آنان زخمی شده‌اند.به گفته آقای امانی، عملیات برای پاکسازی منطقه آغاز و از دولت مرکزی نیز درخواست اعزام نیروهای تازه نفس و کمک هوایی شده که تاکنون نرسیده‌اند.گروه طالبان تاکنون در این مورد ابراز نظر نکرده است.

او گفت که نیروهای شورشی از خانه‌های مردم محل به عنوان سنگر استفاده می‌کنند و برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان روند عملیات پاکسازی به کندی پیش می‌رود.براساس اطلاعات مقام‌های ولایت سرپل، ۱۳ نفر از نیروهای شورشی در این درگیری کشته و ۱۶ نفر آنان زخمی شده‌ و از نیروهای امنیتی افغانستان نیز ۴ نفر زخمی شده‌اند.سخنگوی والی سرپل گفته که جنگجویان طالبان در ولسوالی گوسفندی و منطقه‌ای در شرق این ولایت نیز عملیات تهاجمی را در ۲۴ ساعت گذشته آغاز کرده بودند که دفع شده‌ است. به گفته او، در این سه درگیری در ولایت سرپل ۲۱ نفر از نیروهای شورشی کشته و ۲۵ نفر دیگر زخمی شده‌اند.ولایت سرپل در یک سال گذشته شاهد ناآرامی‌های زیادی بوده است.

مشاهده در منبع اصلی