اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 16 جوزا , 1397

دنیای اسلام باید در برابر ترامپ بایستد

معاون اول مجلس سنا تصمیم رییس جمهور آمریکا برای اعلام نمودن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسراییل را ایستادگی در برابر جهان اسلام و تمامی ارزش های دموکراتیک می داند و می گوید که خواست ما این است که آمریکا در این تصمیم تجدید نظر کند. اگر می خواهند که صلح و امنیت و ثبات بین المللی حفظ شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، محراب دانش استاد دانشگاه و مشاور وزارت ارشاد، حج و اوقاف در برنامه «همگام» گفت: یکی از عمده ترین اهداف آمریکا در منطقه و بخصوص در خاورمیانه حمایت و تقویت اسراییل بوده است. تمام پالسی ها و سیاست هایش در منطقه در حول و محور اسراییل می چرخد. چیزی که برای همه چه سیاسیون و چه اهالی آگاه در سیاست همه به این باور هستند که تمام سیاست های دنیای غرب برای به تثبیت رساندن موقعیت اسراییل می چرخد. بنابراین عمده ترین هدفی را که آنها دنبال می کنند تقویت اسراییل بوده و امروز به آن هدفشان نزدیک می شوند. در خلال اینکه اسراییل در طول هفتادسال شکل می گیرد هر کدام از رییس جمهورهای آمریکا که آمده است و تمرکز بر روی بیت المقدس کرده است که این را به عنوان پایتخت اسراییل بشناسد و هرکدام شان در تبلیغات انتخاباتی شان آن را اعلام می کنند اما با توجه به حساسیت موضوع موفق نمی شوند آن را عملی کنند. اما امروز رییس جمهور جدید آمریکا ترامپ جرات می کند که به این هدف اشاره کند.

دانش، معتقد است این در صلاحیت آمریکا نیست که بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسراییل بشناسد و گفت: در حالیکه آمریکا آمده است آن را از جانب خود اعلام کرده است. چنین چیزهای مهمی ابتدا باید به تصویب سازمان ملل برسد و تمام ملل دنیا روی آن صحه بگذارند بعد از آن می شود آن را رسمی شناخت. اما امروز ترامپ گفته است من به عنوان رییس جمهور آمریکا اعلام می کنم که بیت المقدس به عنوان پایتخت اسراییل انتخاب شود و بعد ما می توانیم سفارت خود را در اینجا بیاوریم به این باور که تمام کشورهای دنیا به آن اقتدا کنند و این را سازمان ملل هم تصویب کنند و دیگران هم از آن پیروی کنند و به عنوان پایتخت انتخاب شود. در حالیکه ما شاهد بودیم که تمام کشورهای دنیا و حتی متحدین غربی شان هم به آن اعتراض کردند و ذهن تمام مسلمانان جهان اسلام هم خدشه دار شده است. من بر این باور هستم که با این وجود به هیچ وجه آمریکا به این هدف خود نخواهد رسید.

استاد دانشگاه، با انتقاد از اعتراض های ضعیف دنیای اسلام در برابر این تصمیم می گوید: اما متاسفانه یک نقطه ضعف از دنیای اسلام در برابر این تصمیم دیدیم. مشاهده کردیم که به آن شدتی که کشورهای غربی با تصمیم ترامپ برخورد کردند، دنیای اسلام برخورد نکرده است. دنیای اسلام با سستی در حد یک بیانیه و یک محکومیت برخورد کردند و این بسنده نمی باشد. باور دارم که کشورهای اسلامی جدی تر و سخت تر در برابر این حرکت زشتی که از طرف ترامپ رخ داد برخورد کنند. مثلا ترکیه و عربستان سعودی به عنوان کشورهای بزرگ اسلامی انتظار می رفت که برخودهای جدی تری کنند. اگر بدینسان با این تصمیم برخورد شود کم کم این اعلان ترامپ به واقعیت می پیوندد و این اولین قبله مسلمین را به عنوان پایتخت اسراییل انتخاب خواهند کرد.

دانش، ادامه داد: من به صراحت می گویم که تمام کشورهای اسلامی به نحوی سرسپرده اند. اینها در واقع به شکلی وابسته به غرب آمریکا و انگلیس هستند. بر این باور هستند که اگر واکنش شدیدتری نشان دهند این کشورها ناراحت می شوند و برایشان بد تمام می شود. گمانه ها بر این است که در سفری که ترامپ به منطقه داشته است موافقت بسیاری از کشورها بخصوص عربستان را برای این اعلان گرفته است. همین کشورها در بیانیه های خود نشان داده اند که خیلی در برابر این حرکت و احساسات مردم پایبند نیستند. من بر این باور هستم که امروزه بخصوص ترکیه و کل جهان اسلام واکنش بسیار تند و جدی تری را در برابر این حرکت نشان دهند. در حالیکه مشاهده کردیم که در جمعه ای که گذشت تظاهرات و اعتراض های بسیار ضعیفی را مشاهده کردیم. در حالیکه می بایست مسلمانان همانطور که اذهان شان خدشه دار شده است باید جدی تر برخورد کنند و مظاهره کنند و بیایند حرکت وقیحانه ترامپ را محکوم کنند و در برابر این حرکت بایستند.

کد (30)

مشاهده در منبع اصلی