اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 16 جوزا , 1397

ششصد کیلومتر مربع زمین ملوث با ماین و ماهانه ۱۰۰ قربانی در افغانستان

یک نهاد مربوط به قربانیان متاثر از جنگ در افغانستان می‌گوید هر ماه حدود ۱۰۰ تن در پی انفجار ماین در کشور قربانی می‌شوند.
اسلام محمدی، رییس اجرایی نهاد افغان‌های متاثر از جنگ روز پنج‌شنبه(۲۳) قوس در یک نشست خبری در کابل گفت که تا هنوز ۶۰۰ کیلومتر مربع خاک افغانستان از وجود ماین و مهمات منفجرناشده پاک‌سازی نشده‌است.
آقای محمدی با استناد به آماری از گزارش فراخوان جهانی توقف ماین، شمار قربانیان ناشی از انفجار ماین در افغانستان را بسیار بلند می‌داند و می‌گوید ماین هر ماه صد قربانی در افغانستان به جا می‌گذارد.
او گفت بیش‌تر ماین‌های چسپکی و ماین‌های کنار جاده این قربانیان را به جا می‌گذارند و سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۹۴۰ تن در افغانستان قربانی ماین شده‌اند.
در همین حال عبدالوحید لیوال، نمایندۀ مرکز ماین‌پاکی افغانستان در این نشست خبری گفت که تهدیدها حیث از این وجود دارند اما برنامۀ ماین‌پاکی بودجه در اختیا ندارد.
او در زمینۀ این‌که هنوز صدها کیلومتر مربع با ماین فرش است، گفت که به دلیل جریان جنگ‌ها، بخش‌هایی که توسط برنامۀ ماین‌پاکی پاک‌سازی می‌گردند، دوباره ماین‌گذاری می‌شوند.
وضعیت موجود در افغانستان سبب شده که طی بیش از یک و نیم دهۀ اخیر برنامۀ ماین‌پاکی نتواند تمام بخش‌ها را از وجود ماین پاک کند.
پیش از این ویس احمد برمک وزی رامور داخله، زمانی که به عنوان وزیر دولت در امور مبارزه با حوادث طبیعی کار می‌کرد گفته بود که شش‌صد کیومتر مربع زمین ملوث با ماین از گذشته باقی مانده و اکنون نیز ۴۰۰ کیلومتر مربع به آن اضافه شده، به هزار کیلومتر مربع رسیده‌است.

مشاهده در منبع اصلی