اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 25 جوزا , 1397

اجلاس استانبول فقط یک طنز تلخ است

قرار است در شهر استانبول ترکیه سران ده ها کشور اسلامی عضو سازمان همکاری کشورهای اسلامی به دعوت رجیب طیب اردوغان رییس دوره ای این سازمان گردهم آیند تا در مورد بیت المقدس که از سوی دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا پایتخت اسراییل اعلان شد تصمیم بگیرند. سران این کشور ها چه تصمیماتی برای مخالفت با تصمیم ترامپ می گیرند و یا می توانند بگیرند؟

طنز تلخ اجلاس استانبول در اینجا است که شماری از کشورهای موثر و مهم اسلامی عضو این سازمان به خصوص کشورهای اسلامی عرب، دوستان و متحدان بسیار نزدیک آمریکا هستند و دوستان آمریکایی شان در جغرافیای آن ها پایگاه و نیروی نظامی دارند:
در عربستان سعودی، عمان، قطر، کویت، امارات متحده عرب، بحرین، عراق …. و به شمول ترکیه و اردوغان میزبان این اجلاس که عضو پیمان نظامی ناتو به رهبری امریکا است.

صدها میلیارد دالر عربستان و امیران نفت فروش عرب مسلمان سرمایه بانک ها و شرکت های آمریکایی است و عرب ها در کشور خودشان با پرداخت صدها میلیارد دالر مشتریان اسلحه و تجهیزات نظامی فابریکه های تولید سلاح آمریکا و اروپا هستند.

محمد اشرف غنی ربیس جمهور افغانستان نیز وارد استانبول شد تا در این اجلاس به تصمیم ترامپ رییس جمهور آمریکا نه بگوید و مخالفت کند.
رییس جمهور کشوری که بودجه نیروهای نظامی و امنیتی اش را آمریکا و متحدین غربی اش می پردازد و دولت و حکومت اش با کمک مستقیم نظامی و مالی آمریکا مجال حیات و بقا می یابد. اینجا است که اجلاس استانبول شبیه یک طنز تلخ می ماند و یک نمایش تلخِ مضحک.

اجلاس استانبول بر سر بیت المقدس و فلسطین به عنوان یک قضیه گویا مربوط به جهان اسلام در حالی برگزار می شود که جهان اسلام بیشتر از هر زمان دیگر درگیر تفرقه و نزاع خونین درونی است. آتش بی ثباتی و جنگ از پاکستان تا افغانستان و خاورمیانه تا شمال آفریقای عربی و اسلامی شعله ور است و دو کشور مهم اسلامی ایران و عربستان در جنگ نیابتی به سر می برند.

در اجلاس استانبول هیچ تصمیمی علیه آمریکا و ترامپ اتخاذ نمی شود تا رییس جمهور آمریکا حرف اش بر سر شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسراییل را پس بگیرد. هیچ امیر و سلطان و حاکم عربی حاضر نمی شود تا از فروش نفت خود برای آمریکا و اروپا امتناع کند، پایگاه های نظامی آمریکا را در خاک خود ببندد، پول های خود را از بانک ها و شرکت های آمریکایی پس بگیرد و از خرید اسلحه آمریکایی اجتناب کند.

اندیشمند

مشاهده در منبع اصلی