اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، پنج شنبه, 3 جوزا , 1397

با آغاز کار ساخت سرک قیصار-لامان آروزی دیرینه‌ی مردم بادغیس به حقیقت پیوست

نجیب‌الله سعادت
افتتاح سرک قیصار-لامان که آروزی دیرینه‌ی مردم بادغیس بود سرانجام روز یک‌شنبه ۱۹ قوس توسط رییس‌جمهور غنی اتفاق افتاد. این سرک ولایت شمال-غربی بادغیس را به ولایت‌های شمال افغانستان وصل می‌کند. قرار است این سرک تا دو سال دیگر به بهره‌برداری سپرده شود.
رییس‌جمهور غنی در مراسم افتتاح این سرک گفت: «سرک قیصار- لامان را به شما تبریک می‌گویم. به یاری خدا تا دوونیم سال دیگر کار این سرک که شما مردم به‌خاطرش زیاد انتظار کشیدید به پایان خواهد رسید.»
اهمیت قیصار-لامان
سرک حلقه‌یی قیصار-لامان از مهم‌ترین جاده‌های کشور محسوب می‌شود که از سوی دو شرکت چینی و هندی، به‌درازای ۸۲ کیلومتر در دو بخش ساخته می‌شود. بربیناد گفته‌های یما یاری وزیر فواید عامه، سرک قیصار-لامان، به‌طول ۸۲ کیلومتر از مجموع ۲۳۳ کیلومتر سرک حلقوی افغانستان است که بخش اول آن ۳۴ کیلومتر و بخش دوم آن ۴۸ کیلومتر طول دارد و در مدت دوونیم سال تکمیل خواهد شد.
این پروژه در ولایت بادغیس موقعیت دارد که ضمن کمک به کوتاه‌ترشدن مسیرهای ترانزیت داخل کشور و ایجاد اشتغال، زمینه‌ی اتصال منطقوی را نیز فراهم خواهد کرد. با تطبیق شدن کامل پروژه‌ی سرک حلقوی افغانستان، آسیای جنوبی به آسیای مرکزی از این مسیر وصل می‌شود.
هزینه‌ی ساخت سرک قیصار-لامان، بیش از هشتاد میلیون دالر برآورد شده است.
چالش‌های قیصار-لامان
هرچند که رییس‌جمهور وعده داده که کار ساخت این دو بخش قیصار-لامان به مدت دوونیم سال ختم می‌شود، اما شماری از فعالین مدنی بادغیس این گفته‌های رییس‌جمهور را عملی نمی‌دانند.
جنیدالله اشکانی یکی از فعالین مدنی در بادغیس به روزنامه‌ی اطلاعات روز گفت که این سرک مشکلات زیادی دارد که رییس‌جمهور به آن‌ها اشاره‌یی نکرده است: «سرک قیصار–لامان با مشکلات زیادی مواجه است. رییس‌جمهور آمد و در بادغیس با چند جمله‌ی احساسی سخنانش را بیان کرد اما به مشکلات سد راه ساخت این سرک حتا اشاره‌ی کوتاهی نداشت. رییس‌جمهور گویا خبر ندارد که طالبان از کارمندان شرکت‌های راه‌سازی سهم می‌خواهند.»
آقای اشکانی از فرصت ندادن به فعالین مدنی و نمایندهای مردم برای بیان مشکلات‌شان نیز شکایت کرد: «رییس‌جمهور آمد و ۲۰ نفری که از قبل آماده شدند برای تشریفات همراه‌اش صحبت کردند و بس! او به کسی فرصت نداد که مشکلات‌شان را بشنود و با مردم و فعالین مدنی دیداری نداشت.»
این فعال مدنی مدعی است که با توجه به شرایط موجود ساخت سرک قیصار–لامان بیش‌ از ۴ سال طول خواهد کشید.
نویدهای رییس‌جمهور به مردم بادغیس
تکمیل کار سرک قیصار-لامان در ظرف دوونیم سال آینده، ایجاد خط‌آهن در بادغیس و تولید انرژی از منابع طبیعی سه وعده‌ی رییس‌جمهور غنی به مردم بادغیس بود.
رییس‌جمهور در مراسم افتتاح پروژه‌ی سرک قیصار-لامان تاکید کرد که وصل شدن هرات با بلخ از طریق بادغیس، این ولایت را به مرکز تجارت حوزه‌ی غرب مبدل و بسیاری از مشکلات ساکنان آن را نیز به‌صورت بنیادی حل خواهد کرد.
رییس جمهور افزود که تا دو سال دیگر در جوار شاهراه قیصار-لامان در بادغیس، خط‌آهن نیز ایجاد خواهد شد.
همچنان مقام نخست کشور گفت ولایت‌های بادغیس و هرات با داشتن تندترین بادها، در آینده بهترین منبع انرژی کشور خواهند بود.
رییس‌جمهور غنی همچنان گفت که هدفش این است که در هر ولایت مرزی به‌شمول بادغیس یک بندر بسازد.
فعال شدن بندر تجارتی میان بادغیس و ترکمنستان، ساخت ده‌ها کیلومتر سرک در شهر و ولسوالی‌ها، تامین انرژی برق و ساخت شبکه‌ی آبرسانی در شهر قلعه‌ی نو از دیگر وعده‌های رییس جمهور به مردم بادغیس است.
پس از افتتاح سرک قیصار-لامان رییس‌جمهور غنی به‌منظور بحث روی تامین امینت ولایت بادغیس در ساختمان مقام این ولایت جلسه‌ی امنیتی دایر کرد.
توجه جدی به امنیت ولسوالی‌های بادغیس، اعاشه‌ی نیروهای امنیتی و امنیت سرک قیصار-لامان از موضوعات مطرح شده در این جلسه بود.
نیز رییس‌جمهور در این جلسه خواهان شفافیت در قرار دادی‌های اعاشه‌ی نیروهای امنیتی این ولایت شد.
بخش دیگری از سخنان رییس‌جمهور غنی را مدیریت آب‌ها تشکیل می‌داد. آقای غنی بار دیگر مدیریت آب‌ها را از اولویت‌های حکومت وحدت ملی عنوان کرد. وی افزود که سالانه میلیاردها مترمکعب آب افغانستان به بیرون از کشور سرازیر می‌‌شود: «هم‌اکنون حدود ۲۶ میلیارد مترمکعب آب‌ کشور، سالانه به‌طور بی‌صاحب به بیرون سرازیر می‌شود که این مساله به هیچ‌وجه قابل قبول حکومت نیست.»
آقای غنی خاطرنشان کرد که حکومت عزم و اراده‌ی قاطع برای مدیریت و اداره‌ی آب‌های کشور دارد و تلاش می‌کند که برای مدیریت موثر آن برنامه‌های مهمی را روی دست گیرد.

مشاهده در منبع اصلی