اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، پنج شنبه, 17 جوزا , 1397

حکمتیار: به کمیسیون های انتخاباتی به عنوان یک پدیدۀ سهامی می بینم

گلبدین حکمت‌یار، رهبر حزب اسلامی افغانستان می‌گوید، اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی در غیاب وی انتخاب شده و به این کمیسیون‌ها به عنوان یک پدیدۀ سهامی می‌بیند.
رهبر حزب اسلامی، صبح‌ ام‌روز( دوشنبه، ۲۰ قوس، در یک نشست خبری در ولایت خوست اعلام کردکه که حالا زمان تغییر در کمیسیون‌های انتخباتی نیست؛ زیرا این امر باعث تاخییر در برگزاری انتخابات می‌گردد و افزود که باید اصلاحات در گذشته صورت می‌گیرد و تغییرات به میان می‌آمد.
آقای حکمت‌یار می‌گوید که ماخواهان شفافیت در انتخابات‌های آینده و ایجاد حوزه‌های انتخاباتی متعادل در ولایت‌های افغانستان هستیم و افزود که به هیچ کس و نهادی اجازه نمی‌دهیم که تلقب را در انتخابات انجام دهد.
وی در عین حال در مورد وضعیت مهاجران کشور نیز صحبت کرد و  از دولت خواست تا حق رای را برای ده‌ها هزار مهاجر افغانستان نیز فراهم نماید.
او می‌گوید که ما بدیل مناسب برای حکومت نداریم و خواهان تغییر حکومت به دولت موقت و برگزاری لویه جرگه هم نیستیم و هرتغییراتی که در نوع نظام می‌یاید باید از طریق انتخابات به وجود آید.
رهبر حزب اسلامی افغانستان می‌گوید که در حال حاضر، تنها حزب‌ او از حکومت دفاع می‌کند، زیرا تمام احزاب که از ریاست اجرایی و ارگ حمایت می‌کردند از آنان جدا و منتقد حکومت شده‌اند و ایتلافی هم وجود ندارد.
گفتنی‌ست که این گفته‌های حکمیتار درحالی در مورد آمدن اصلاحات و تغییرات در کمیسیون‌های انتخاباتی صورت می‌گیرد که چندی قبل، نجیب‌الله احمدزی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات از سوی رییس جمهور برکنار شده‌است.
هرچند پس از برکناری آقای احمدزی،  رییس جمهور فرمانی را صادر کرد که تا کمیتۀ گزینش، فردی دیگری را به عنوان رییس کمیسیون‌ مستقل انتخابات معرفی نمایند، اما این کار تا هنوز صورت نگرفته‌است.
باید خاطر نشان ساخت که به اساس اظهارت نهادهای مدافع از انتخابات، کمیسیون‌ مستقل انتخابات از یک ماه بدینسو در بی برنامه‌گی و ضعف مدیریت به سر می‌برد.

مشاهده در منبع اصلی