اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، پنج شنبه, 17 جوزا , 1397

خارجی ها رضا رفعت را نمی خواهند

در جولای سال جاری، «رضا رفعت»، اولین نفر کنکور افغانستان شد. خوانندگان عزیز، کم و بیش با شرایط او آشنا هستند که با چه دشواری‌های درس خواند تا سرانجام به مطلوبش رسید. 30 جولای در مطلبی نوشتم که رضا امتحان خود را خوب داد اما اکنون نوبت موسسات و نهادهای مدعی خدمت به افغانستان است که در قبایل این نخبه افغانستان، امتحان بدهند.

در نتیجه‌گیری همان یادداشتم اضافه کردم که نهادهای مدعی خدمت به فرهنگ افغانستان، هرگز نخبگان و نوابغ افغانستان را مورد حمایت قرار نخواهند بلکه آنان به دنبال حمایت از هنجارشکنان و دین‌گریزان جامعه افغانستان هستند. در ادامه یادداشتم، نام چند نفر از هنجارشکنانی را که مورد حمایت موسسات و کشورهای خارجی قرار گرفته‌اند با تصاویرشان ذکر کردم. یادداشتم در همان زمان مورد انتقاد برخی دوستان قرار گرفت که گویا پدیده دین‌گریزی را در جامعه برجسته کرده‌ام. البته هدف من از نوشتن همان یادداشت، به چالش کشیدن خارجی‌ها بود که آنان دوست واقعی مردم افغانستان نیستند و اگر چند نفر از دلسوزان غربی به ما لطف و مرحمتی می‌کنند، این دلیل نمی‌شود که همه نهادهای خارجی به ما دلسوز باشند.

امروز صبح وقتی تصویر رضا رفعت را در برگه «عارفه پیکار» سخنگوی وزارت تحصیلات عالی دیدم، به یاد همان روزها افتادم. در آن روزها بسیاری‌ها سنگ حمایت رضا را به سینه می‌زدند تا هر چه زودتر او را به بهترین دانشگاه‌های خارجی به عنوان بورسیه بفرستند اما این تصویر، بازگوکننده آن است که وعده‌های نهادهای خارجی و ادارات داخلی، دروغ بود. منظور سخنم این نیست که تحصیل در دانشگاه کابل، عیب است اما همان‌طور که اهل فن می‌دانند، بهتر این است که نخبگان یک جامعه، در بهترین دانشگاه‌های جهان تحصیل کنند. این سخن تنها به افغانستان اختصاص ندارد بلکه یک نخبه آمریکایی را نیز نهادهای مربوطه حمایت می‌کنند تا در بهترین دانشگاه‌های جهان حتی اگر این دانشگاه در خارج از خاک آمریکا باشد، درس بخواند.

سخن پایانی‌ام این است که موسسات خارجی، رضا رفعت را به کار ندارند زیرا او می‌تواند برای جامعه‌اش مفید واقع شود، خارجی‌ها کسانی را لازم دارند که جامعه را به چالش بکشند و بر ارزش‌ها بتازند.

مرادی

مشاهده در منبع اصلی