اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، پنج شنبه, 17 جوزا , 1397

عبور ترامپ و اسراییل از خط قرمز مسلمانان

ترامپ مصوبه ی کنگره را که بیش از بیست سال قبل، تصویب شده اما از باب مصلحت به تاخیر انداخته بودند عملی نموده و به طور رسمی اورشلیم یعنی قسمت شرقی اشغالی را (بیت المقدس) که شهرک های جدیدی نیز در آن ساخته شده بود را به حیث یک کل به عنوان پایتخت اسراییل به رسمیت شناخت و دستور داد تا سفارت امریکا نیز از تل آویو به همین قسمت اشغالی انتقال یابد.

درس ها و نکته های این اقدام و تاثیرات آن روی معادلات منطقوی:
1:در حالیکه در این اواخر یک روزنه امیدی ایجاد می شد که برخی از کشورهای عربی به اسراییل تمایل پیدا کنند اما این اقدام وقیحانه روند تمایل و تعامل را کاهش داده و خشم ملل عربی و اسلامی را نیز بر خواهد افروخت.

2: در حالیکه امریکا از شکست طرح های امریکایی _اسراییلی در منطقه در قبال ایران به شدت عصبانی و دستپاچه گردیده اما این اقدام غیر مدبرانه زمینه ی نفوذ، سیطره، مشروعیت و تسلط ایران و میزان اثرگذاری آن بر معادلات منطقوی را بیشتر و بیشتر خواهد کرد.

3:در حالیکه هنوز هم عده از نادانان امریکا را خیرخواه و حامی صلح می دانند اما این اقدام پس از شکست خفت بار داعش نشان داد که؛ امریکا و اسراییل هیچ اعتقادی به صلح نداشته و ندارد و تنها؛ منافع ملی کشور خودشان، چراغ راهنمای سیاست خارجی شان بوده و خواهد بود.

4: در حالیکه هنوز هم عده ای از سطحی اندیشان نسبت به موضعگیری استاد محقق علیه داعش بدگمان هستند اما واقعیت ها نشان داد که وی بهترین و شجاعانه ترین سیاست را علیه داعش اتخاذ نموده و از تمامی اهل سنت خواسته است تا داعش را خطر مشترک برای شیعه و سنی دانسته و در مقابله با آن همسویی ملی و همگرایی فراملی را پدید آورند. برکسی پوشیده نیست که اسراییل حامی اصلی داعش بوده و خواهد بود. داعش از خوارج بوده و ربطی به اهل سنت ندارد.

5:در حالیکه هنوز هم عده ای از مسلمانان خوش باور، حکام عرب و آل سعود را خادم اسلام و قران می دانند اما برهمگان هویدا شد که اینها به چه قیمتی حاضرند مزدوری امریکا و اسراییل را پذیرا شده و قبله اول مسلمانان را وجه المعامله و مصالحه ننگین خود قرار دهند.

6:اکنون وقت ان است که؛ حکومت افغانستان، به سمت خود اتکایی و همبستگی ملی حرکت نموده و با پشتوانه حمایت پوشالی، تهی و تفرقه افگنانه امریکا دل خوش ننموده و بذر نقاق و واگرایی را در سرزمین مظلوم ما نپاشیده و از وقایع تاریخی درس و عبرت گرفته و وسیله و ابزار کشور خارجی، علیه دولتمردان و ملت خود نگردد.!

7: مسلمانان، تنها، با اتحاد شیعه و سنی، عرب و عجم می توانند در مقابل کید و مکر دشمنان اسلام مقابله نمایند، اما در سایه تفرقه و تعصب یکی پس از دیگری طعمه ی گرگان در کمین نشسته ی استعمار خواهند شد.
کشورهای اسلامی باید فرصت را غنیمت شمرده و وحدت خدشه دار شده خود را باز سازی نمایند. همچنین باید دید کدام کشور فقط در لفظ و به خاطر فشار مردم شان علیه این اقدام حرف می زنند و کدامیک در عمل.؟!

8:همچنین، اکنون وقت ان است تا ادعای گروهک های مزدور و تندرو نیز در محک راست آزمایی قرار‌ گرفته و دیده شود که اینها سنگر جهاد دروغین خود را متوجه اسراییل اشغالگر می سازند و یا همچنان به نابودی کشور و ملت اسلامی…؟!

محمد عیسی رحیمی

مشاهده در منبع اصلی