اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، پنج شنبه, 17 جوزا , 1397

در پی پخش غیرقانونی کتاب سپنتا؛ انتشارات عازم موقتاً فعالیتش را متوقف کرد

اطلاعات روز: در پی نشر و پخش غیرقانونی فایل پی‌دی‌اف کتاب «سیاست افغانستان؛ روایتی از دورن» روی فضای انترنت، انتشارات عازم، یکی از ناشران این کتاب، به رسم اعتراض فعالیتش را به‌صورت موقت، متوقف کرد.
انتشارات عازم در اعلامیه‌یی برای مراجعین و مشتریانش نوشته که اخیراً کتاب‌های این انتشارات توسط «عده‌یی از افراد استفاده‌جو و بیگانه از فرهنگ»، به‌صورت غیرقانونی و دزدی پخش شده است که انتشارات عازم به رسم اعتراض، تا پاسخ رسمی ریاست‌جمهوری افغانستان فعالیت خویش را متوقف کرده است.
انتشارات عازم در این اعلامیه نوشته که پخش و نشر غیرقانونی کتاب‌های این انتشارات غیرقابل پذیرش بوده و باعث رکود فرهنگی می‌شود.

دو روز پیش نسخه‌ی بدلی پی‌دی‌اف کتاب رنگین دادفر سپنتا، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور کرزی به نام «سیاست افغانستان؛ روایتی از درون» به شکل غیرقانونی در فضای انترنت پخش شد. بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان، فایل پی‌دی‌اف این کتاب را در صفحات‌شان بارگزاری کردند تا بیشتر مردم بتواند آن را دانلود کنند.
از کارمند حکومت گرفته تا خبرنگار و دانشجو، همه در پخش غیرقانونی این کتاب سهم گرفتند. بسیاری‌ها در فیس‌بوک‌های شان از مخاطبان شان خواستند که ایمل خود را کامنت کنند، تا آن‌ها فایل پی‌دی‌اف کتاب را برای شان ایمل بزنند.
این نسخه نشان می‌هد که نسخه‌ی اصلی فایل پی‌دی‌اف این کتاب نیست، بلکه از صفحات کتاب سکن گرفته شده و در یک فایل پی‌دی‌اف جمع‌آوری شده است. به روشنی معلوم بود که این نسخه به‌شکل دزدی و غیرقانونی پخش می‌شود، اما بسیاری‌ها در پخش غیرقانونی این کتاب سهم گرفتند که نشان می‌دهد شهروندان کشور با فرهنگ و قانون حق نشر آشنایی ندارد و یا آن را رعایت نمی‌کنند.
در صفحه‌ی دوم این فایل نام کسی به نام «عصمت خالد» با حروف انگلسی نوشته شده است و نشان می‌دهد یک نسخه‌ی این کتاب را کسی با این نام سکن و به‌صورت پی‌دی‌اف منتشر کرده است.
کتاب «سیاست افغانستان؛ روایتی از درون» مشترکاً از سوی انتشارات عازم و انتشارات پرنیان منتشر شده است. در بخش مشخصات کتاب نوشته شده است «کلیه حقوق چاپ و تکثیر برای ناشر محفوظ است. هرنوع کاپی‌برداری، فوتوکاپی و تکثیر الکترونیکی بدون اجازه‌ی کتبی ناشر ممنوع می‌باشد.»
قانون کاپی‌رایت در سال ۱۳۸۷ خورشید نهایی و انفاذ شد، اما این قانون به‌صورت گسترده نقض می‌شود و متخلفان نیز مورد بازخواست قرار نمی‌گیرند.
خواستیم نظر وزارت اطلاعات و فرهنگ را در این مورد داشته باشیم، اما با تماس‌های مکرر موفق به برقراری تماس با این اداره نشدیم.

مشاهده در منبع اصلی