اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 5 جوزا , 1399

از حرف های مسلمیار بوی خون می آید

به دنبال سفر محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی به ایران و صحبت های وی در پیوند با حمایت شان از رزمندگان ایران، پاکستان، افغانستان، سوریه و عراق در برابر داعش و برخی از دهشت گران دیگر که آنجا مصروف جنگ هستند، باعث اعتراض برخی در کابل گردید و گفته شد که محقق از جنگ نیابتی ایران در سوریه دفاع کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، محمد محقق معاون ریاست اجرایی در برنامه «تحول» به این موضع های پاسخ داد و گفت: در اجلاسی که من در تهران دعوت شدم نام آن اجلاس بیداری اسلامی مجمع محبان اهل بیت و مساله تکفیری ها بود. این موضوع در دعوتنامه شان هم آمده بود و بر اساس این دعوتنامه من با فرستادن این دعوتنامه به ریاست اجرایی و کسب تکلیف از رییس جمهور به این سفر رفتم. قضیه واضح بود که آنجا بعد از اینکه همبستگی مسلمان ها را پیرامون اهل بیت پیامبر همگی تایید می کردند در آنجا علیه تکفیری ها و افراطیونی که جهان را به جنگ کشانده صحبت به عمل می آمد و مسلم است که در راس تکفیری ها داعش است و داعش هم همزمان با شکست خلافت خودخوانده شان، با رفتن من به تهران باید در آنجا صحبت می کردم.

وی افزود: صحبتی که در مورد داعش می کردم دو سه صورت بیشتر نداشت. یا من باید می گفتم که داعش مردمان بسیار خوبی بودند و اینها در عراق و سوریه گل کاشتند. یا باید می گفتم ما در قضیه بی طرف هستیم، دیگر داعش می داند و کارشان و نمی دانم که داعش چطور گروهی است و کتمانش می کردم. صورت سوم این بود که می گفتم که داعش یک گروه تروریستی و یک گروه جنایتکار بین المللی است. خوب شد که دنیا بر سر آن اجماع کردند و این گروه را زدند. قطعا من دو صورت اول را می گفتم. چرا که داعش نه یک گروه مسلمان است و نه نسبت به آن بی طرف هستم. بلکه از اینکه این خلافت خود خوانده بر انداز شده است و شکست خورده است اظهار خوشحالی کرده ام.

محقق در خصوص سیاست خارجی حکومت افغانستان درمورد جنگ های منطقه ای می گوید: سیاست خارجی ما اعزام نیرو و شریک شدن در جنگ های منطقه ای نیست. اما استقبال از ساقط شدن پدیده خلافت داعش یک وظیفه دینی و ملی است. ما نیرو اعزام نکرده ایم و نیرو هم اعزام نمی کنیم اما کسانی که خودشان از هموطنان ما به سوریه رفته اند مورد تقدیر هستند. مسلم یار هم که علیه این صحبت های من حرف زده است از سخنانش بوی جنگ داخلی می آید، اینها همان افرادی هستند که متهم می شوند که در موتر خود انتحاری را به پارلمان می برند، در مورد این افراد کسانی ادعا کرده اند که با داعش همکار است. حرف های مسلم یار به من هیچ ربطی ندارد. اتهامات وی تبارگرایانه و داعش گرایانه است. دو سال است که داعش در افغانستان مردم را زده اند، در جلال آباد و کابل مردم را کشته اند و مساجد ا منفجر کرده اند. همین افرادی که از داعش حمایت می کنند ندیده ایم که یک بار کدام حمله به مسجد را محکوم کرده باشند. اما ما همیشه داعش و گروه های تروریستی و تجاوزات خارجی را محکوم کرده ایم، ما مرده نیستیم که بنشینیم و این اوضاع را تماشا کنیم.

معاون ریاست اجرایی در مورد تعریف داعش اظهار داشت: داعش گروه تکفیری است که بر ضد مسلمان ها عملیات می کند. آنها تنها بر ضد هزاره ها کار نمی کنند. بلکه عملیات آنها را در فاریاب و جوزجان و بدخشان هم می بینیم. این افراد که بر ضد حرف های من موضع گرفته اند می خواهند که هزاره ها در افغانستان برده باشند. باید بگویم که ما بردگی نمی کنیم. اینها می خواهند دهه هفتاد را بر سر ما تکرار کنند. از این حرف های مسلم یار بوی خون می آید.

وی از حمایت داخلی از داعش می گوید: وقتی پایتخت داعش در سوریه و عراق شکست بخورد بدون شک به این منطقه سرازیر می شوند. در اینجا دست هایی در داخل افغانستان است که به این جریان کمک می کنند. همین کسانی که همسو و همفکر با داعش هستند. مسلما کسانی در داخل هستند که با آنها همکاری می کنند وگرنه آنها چطور می توانستند به اینجا بیایند و همچنان کشورهایی هم هستند که این گروه را حمایت می کنند.

محقق، سیاست کلی منطقه ای افغانستان را چنین بیان می کند که، از تمام کشورهای جهان می خواهیم بیایند و تروریزم را در افغانستان مهار کنند و با افغانستان همکاری کنند. تروریزم دشمن فقط افغانستان نیست. تروریزم دشمن فقط هزاره ها هم نیست که به جان من چسبیده اند که چرا درمورد داعش حرف زده ام. تروریزم دشمن بشریت است.

وی در مورد دشمنی داعش با اسلام و بشریت و جنایت هایشان در عراق و سوریه می گوید: داعش در عراق و سوریه سمبل کفر است. چرا که داعش ده سال است در سطح جهان و منطقه اظهار وجود کرد. در ظرف این ده سال دو کشور اسلامی را از اساس تخریب کردند. مساجد عراق نه تنها مساجد شیعه بلکه مساجد اهل سنت، آثار تاریخی و شهری را همه منفجر کردند. حالا اینها در افغانستان اولا می خواهند اینجا را خراب کنند و دوم به آسیای میانه روند و آنجا را خراب کنند. دولت افغانستان مصمم است که جلو اینها را بگیرند که نتوانند این کار را کنند.

محقق، در خصوص اینکه برخی از نماینده های مجلس نسبت به وی گفته اند محقق در واقع جوانان مهاجر در ایران را ترغیب به جنگ سوریه کرده است بیان داشت: این حرف ها برداشت همان عده از افراد است و از حرف های من چنین برداشتی نمی شود کرد.

وی در مورد راه حل بیرون رفت از بحران کنونی کشور می گوید: راه حل برای بیرون رفتن کشور ما از این بحران کنونی این است که گروه ها از احساسات علیه هم استفاده نکنند، از هر بهانه ای علیه همدیگر استفاده نکنند. دست به دست هم دهند. راه حل همین است. جهاد افغانستان در گذشته به خاطر این پیروز شد که همه اقوام افغانستان دست به دست هم داده بودند و همگی برادروار در کنار همدیگر بودند.

کد (30)

مشاهده در منبع اصلی