اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 10 جوزا , 1399

محقق: افغان ها براساس عقاید مذهبی شان در سوریه با داعش جنگیدند

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجراییه می‌گوید که هرچند سیاست دولت فرستان نیرو به خارج ا فغانستان نیست، اما افغان‌ها بر اساس عقاید مذهبی‌شان در سوریه با گروه داعش جنگ کرده‌اند.
دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاس اجرایی می‌گوید که آقای محقق پس از سفرِ ایرانش، در دیدار با شماری از سران اقوام در کابل گفته‌ که داعش پس از عراق و سوریه به دنبال تخریب نمودن افغانستان از بنیاد آن است.
معاون دوم ریاست اجرایی از داعش به عنوانی گروهی نام می‌برد که توسط دشمنان اسلام ساخته شده و افزوه که اگر کسی شک دارد که کار آنان نیست، کارنامۀ این گروه را مطالعه نماید.
او افزوده که داعش در ظرف ۱۰ سال گذشته، در چندین کشور اسلامی، مردم را قتل عام کرده و کشورهای سوریه و عراق نیز را از اساس تخریب کرده و در حاضر به جان افغانستان شروع کرده‌است.
آقای محقق گفته است که گروه داعش در سال‌های گذشته در افغانستان نیز حمله‌های ضد انسانی مانند هدف قرار دادن جنبش روشنایی، عزاردارن حسینی در بلخ، حمله بر نمازگزاران در مسجد الزهرا و مسجد امام زمان در کابل را انجام داده‌ که در آن صدها تن کشته و زخم شده‌اند.
معاون دوم ریاست اجرایی ضمن سپاس‌گذاری از نیروهای امنیتی به خاطر دفع حمله‌های گروه داعش د رکشور قداردانی کرده و افزود که آنان نخواهند گذاشت که هراس‌افگنان به هداف شان برسند.
وی هم‌‍چنان در مورد رفتن افغان‌ها به جنگ سوریه گفته که سیاست دولت افغانستان فرستادن نیرو به خارج از کشور نیست و آنان بر اساس عقاید مذهبی و به میل خود شان به آن جا رفته‌اند.
وی تاکید می‌کنند که هیچ کسی، افغان‌ها را به جنگ سوریه نفرستاده‌است.
این درحالی‌ست که تقدیر و سپاس‌گزاری آقای محقق از افغان‌های که در جنگ با گروه داعش در سوریه مبارزه کرده‌اند، مورد انتقاد شماری از سیاست‌مداران افغان قرار گرفته و این اظهار او را خلاف منافع ملی در کشور دانسته اند.

مشاهده در منبع اصلی