اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 5 حوت , 1398

دو مقبره با قدامت ۴۰۰ سال در غزنی به آتش کشیده شد

مقامات محلی در ولایت غزنی گفته اند، دیشب دو مقبرۀ تاریخی که حدود ۴۰۰ سال قدامت دارد، توسط افراد ناشناس به آتش کشیده شده است.
این دو آرامگاه در ولسوالی مقر ولایت غزنی در میان مردم عام از احترام خاصی برخوردار بودند.
عارف نوری، سخنگوی والی غزنی با تأیید این خبر به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت "شب گذشته افراد ناشناس دو مقبره که مربوط به "بهاالحق بابا" و "ملا ولی نیکه" بودند، در ساحه زرکش ولسوالی مقر به آتش کشیده شده و تحقیقات در این مورد آغاز شده است".
آقای نوری افزود، آتش‌سوزی در این دو مقبره سبب آسیب جدی در گنبدهای آنها شده و گنبد مقبرۀ بهاالحق بابا فروریخته است.
تا کنون هیچ گروهی مسؤولیت این کار را نپذیرفته است؛ اما در گذشته گروه دولت اسلامی یا داعش، در عراق و سوریه بسیاری از آثار تاریخی و مقبره‌های قدیمی را تخریب کرده اند.
مقامات محلی غزنی گفته اند که تا کنون حضور گروه داعش در این ولایت تثبیت نشده است و ممکن معتادین مواد مخدر به خاطر گرم ساختن شان عامل این قضیه باشند.
سخنگوی والی غزنی گفت "آتش‌زدن این دو مقبره مشابهت با کار گروه داعش دارد؛ اما نشانه‌های از موجودیت این گروه در غزنی وجود ندارد".
به گفتۀ مقامات، نیروهای کشفی به صورت جدی دنبال عاملان این رویداد اند و به زودی افرادی که این مقبره‌ها را آتش زده اند، دستگیر خواهند شد.
غزنی از ولایات ناآرام؛ اما تاریخی افغانستان است که گروه‌های مخالف مسلح دولت به شمول مرکز در بسیاری از ولسوالی‌های آن حضور گسترده دارند.

مشاهده در منبع اصلی