اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 10 جوزا , 1399

غنی: دشمنان نمی‌ خواهند که پروژۀ تاپی در افغانستان عملی شود

محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور از پروژۀ تاپی به عنوان افتخار و عزت همه افغان‌ها یاد می‌کند و می‎‌افزاید که دشمنان مردم افغانستان نمی‌خواهند که این پروژه به طور عملی در کشور تطبیق شود.
ارگ ریاست جمهوری می‌گوید، رییس جمهور کشور روز گذشته با شماری از بزرگان اقوام ولایت هلمند دیدار کرده و گفته‌است که پروژۀ تاپی در آیندۀ نزدیک به ولایت هرات خواهد رسید و از بزرگان اقوام خواسته‌ تا در جهت تطبیق و تکمیل این پروژۀ با دولت هم‌کاری نمایند.
رییس جمهور علاوه بر پروژۀ تاپی، از پروژۀ انتقال لین برق ۵۰۰ کیلوولت از تورغندی تا سپین بولدک نیز خبرداده و گفته با تطبیق این پروژه‌ها و سایر پروژه‌ها ملی، برای مردم نیز زمینۀ کار فراهم می‌شوند.
در عین حال، بزرگان اقوام ولایت هلمند نیز تاکید کرده که از برنامه حکومت حمایت همه‌جانبه خواهند کرد و افزوده‌اند که برگزاری لویه جرگه در وضعیت کنونی، به فاید کشور نمی‌باشد.
آنان گفته‌اند که حمایت از حکومت در شرایط کنونی نسبت به برگزاری لویه جرگه موثر می‌باشد و خاطر نشان ساخته که هیچ فردی حق ندارد که از این جرگه برای مقاصد شخصی خویش استفاده نماید.
بزرگان اقوام ولایت هلمند گفته لویه جرگه یک عنعنۀ ملی افغانستان است و باید تمام مسؤولان حکومتی، به این فرهنگ و عنعنۀ به دیدۀ قدر نگاه کنند.
موضوع عدم برگزاری لویه جرگه از سوی بزرگان اقوام ولایت هلمند در حالی مطرح می‌شود که قبل از این رییس جمهور پیشین و جریان سیاسی زیر نام محور مردم افغانستان خواهان برگزاری هرچه زودتر لویه جرگه شده بوده‌اند.
گفتنی‌ست که این سخنان مقام‌های پیشین حکومتی با واکنش سران حکومت وحدت ملی روبرو شده و افزوده که منتقدان حکومت باید چند روز دیگر هم دوری از بودن در دولت را صبر نمایند.

مشاهده در منبع اصلی