اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 7 جوزا , 1399

رییس اجراییه: لویه جرگه نسخه‌ی ناکارآمد است و مشکل را حل نمی‌کند

اطلاعات روز: عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت حدت ملی در واکنش به خواست شماری از سیاسیون مبنی بر برگزاری لویه جرگه عنعنوی، می‌گوید که برگزاری انتخابات تنها گزینه برای کشور است و لویه جرگه عنعنوی نسخه‌ی ناکارآمد است و مشکل را حل نمی‌کند.
در ماه‌های اخیر حامد کرزی، رییس‌جمهور سابق افغانستان خواستار برگزاری لویه جرگه عنعنوی شده بود تا به باور او، از طریق آن کشور را از وضعیت کنونی بیرون بکشد. پس از حامد کرزی، رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی او خواستار برگزاری «جرگه‌ی بزرگ ملی» شده است تا به گفته‌ی او، به وضعیت «فوق‌العاده و اضطراری» کشور رسیدگی شود.
اما آقای عبدالله در واکنش به این خواست‌های سیاسیون در نشست روز دوشنبه، ششم قوس، شورای وزیران بدون این که از کسی نام ببرد، گفت: «توقع ما از سیاست مداران این است که بیشتر سیاست در مسیر سالم قرار بگیرد … چند روزی حوصله‌ی بیرون از حکومت بودن را هم باید داشته باشند، وقتی از دموکراسی و مردم سالاری صحبت می‌کنیم، باید رسمی از خود به جا بگذاریم که آینده روی آن بنا شده بتواند. اگر دو روزی گذشت و در حکومت نبودیم، بگویم که زود حکومت موقت شود، اگر موقت نمی‌شود، چپه شود، بعد اگر این هم نمی‌شود لویه جرگه شود، به هر طریقی که می‌شود باید مطرح شویم.»
آقای عبدالله بر برگزاری شفاف، عادلانه و به موقع انتخابات پارلمانی، شورای ولسوالی‌ها و ریاست‌جمهوری تأکید کرد و گفت که دیگر نمی‌خواهیم خاطرات تلخ گذشته که بالای وضعیت افغانستان و سلامت کشور تأثیر بسیار منفی داشته است، تکرار شود.
به بارو آقای عبدالله، طرفداران برگزاری لویه جرگه، با منافع ملی و مسایل دیگر در کشور سیاسی برخورد می‌کنند. او گفت: «در گذشته هم اپوزیسیون بوده در کشور، مبارزه سیاسی داشتند، اما هیچ وقت و هیچ روزی خواستار سقوط نظام یا سقوط حکومت نبودند.»
حامد کرزی در یک مورد برگزاری لویه جرگه عنعنوی را تنها گزینه‌ برای «نجات ملت و کشور از حالات فعلی» دانسته بود.
پس از تلاش‌های کرزی برای برگزاری لویه جرگه، حکومت وحدت ملی با صدور اعلامیه‌یی گفت که شیوه برگزاری لویه جرگه مطابق ماده ۱۱۰ قانون اساسی مشخص است و کسانی که برای برگزاری آن افرادی را به ولایات می‌فرستند و با مردم مشورت می‌کنند، رسمیت ندارند.
شماری از نمانیدگان مجلس نیز خواست سیاسیون برای برگزاری لویه جرگه را «شرم‎آور» خوانده و گفته‌اند کسانی که هدف شان افزایش بحران در کشور است، بر برگزاری لویه جرگه تأکید دارند.

مشاهده در منبع اصلی