اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 7 جوزا , 1399

تیفا: برگزاری انتخابات در سال آینده ناممکن است

اطلاعات روز: اعضای بیناد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها را در ۱۶ام ماه سرطان سال آینده «کاملاً ناممکن» می‌دانند.
آنان می‌گویند که تاکنون شیوه‌ی برگزاری انتخابات مشخص نشده و با چالش‌های موجود فراه راه انتخابات از جمله «عدم اراده‌ی حکومت»، برگزاری انتخابات را در تاریخ معین شده ناممکن می‌کند.
نعیم‌ایوب زاده، رییس تیفا امروز (دوشنبه، ششم قوس) در نشست خبری در کابل گفت که حکومت اراده‌ی برای برگزاری انتخابات ندارد و این مسئله نخستین چالش فرا راه برگزاری انتخابات است.
از دید تیفا، نبود آجندای اصلاحی که تاکنون نه حکومت و نه نهادهای بیرون حکومتی موفق به تهیه آن نشده‌اند، چالش دوم فراه راه برگزاری انتخابات است.
از سوی دیگر مسئولان تیفا حکم اخیر رییس‌جمهور غنی مبنی بر آغاز به کار دوباره کمیته گزینش کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی را خلاف قانون انتخابات خوانده و گفتند که آقای غنی می‌خواهد فرد دلخواه خود را در رأس کمیسیون انتخابات جابجا کند.
ایوب‌زاده گفت: «رییس‌جمهور با برکناری بی‌دلیل رییس کمیسیون انتخابات و صدور فرمان مبنی برآغاز به کار دوباره کمیته گزینش، قانون انتخابات را نقض کرده و کمیسیون را با چالش مواجه کرده است.»
رییس تیفا برکناری رییس کمیسیون انتخابات را نیز بدون موجب و غیر قانونی خواند.
اخیراً ریاست‌جمهوری پس از برکناری نجیب‌الله احمدزی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات، حکمی صادر کرد که کمیته گزینش باید کارش را دوباره آغاز و عضو کمبود کمیسیون را معرفی کند.
کمیته‌ی گزینش فهرست ۲۱ نفری را برای عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات و فهرست ۱۵ نفری را برای عضویت در کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی به رییس‌جمهور پیشنهاد می‌کند. رییس‌جمهور از این دو فهرست، هفت تن را برای عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات و پنج تن را برای عضویت در کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی تعیین می‌کند.
براساس قانون انتخابات، در صورت برکناری یک کمیشنر کمیسیون انتخابات، رییس‌جمهور مؤظف است که از میان ۱۴ تن باقی‌مانده، یک نفر را برای عضویت در کمیسیون مستقل انتخاب انتخاب کند.
روند کار کمیته گزینش برای تهیه فهرست کمیشنران زمان زیادی را در برگرفت. با این که ۱۶ام ماه سرطان سال آینده زمان برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها تعیین شده، اما آغاز به کار دوباره کمیته گزینش و روند طولانی کار آن، نگرانی‌ها از تأخیر در برگزاری انتخابات پیش‌رو را افزایش داده است.

مشاهده در منبع اصلی