اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 20 سرطان , 1399

رئیس جمهورغنی بر تقویت برنامۀ ملی صادرات زراعت و بهبود وضع جنگلات تأکید کرد

کابل 6 قوس باختر
جلسۀ شورای عالی اقتصادی دیروز به ریاست محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، در ارگ دایر گردید.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، دراین جلسه، روی گزارش پروژۀ برق گازی بیات‌پاور و پروژه برق گازی مزار شریف توسط غضنفر گروپ، استراتیژی بانک‌های دولتی و پروسس و تجارت جلغوزه، بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
مسوولین وزارت مالیه با بیان جزئیات تازه از پیشرفت کار پروژه برق گازی گفتند که حکومت از مدت‌ها به اینسو در رابطه به تولید برق از گاز با شرکت های مربوطه مذاکره نموده است و خلاهای حقوقی که دراین زمینه وجود داشته برطرف گردیده است. آنها اطمینان دادند که شرکتهای مجری پروژۀ ذکر شده از تکنالوژی روز برای تولید برق از گاز استفاده خواهند کرد.
داکتر همایون قیومی مشاور ارشد رئیس جمهور در امور زیربناها، اجمل احمدی مشاور ارشد رئیس جمهور در امور بانک ها، مصطفی مستور سرپرست وزارت اقتصاد، امان الله غالب رئیس برشنا شرکت و رئیس بانک مرکزی، در مورد پیشرفت کار پروژه متذکره و رفع خلاهای حقوقی و نیز استفاده از تکنالوژی روز، به گونۀ مفصل صحبت کردند.
رئیس جمهورغنی، پروژۀ یادشده را برای افغانستان حیاتی خوانده گفت که چنین پروژه های به این منظور حایز اهمیت است که با سهم گیری مستقیم سکتور خصوصی اجرا میگردد و سبب می شود تا قیمت انرژی وارداتی کاهش یابد.
رئیس جمهور کشور ضمن تأکید بر تأمین امنیت پروژۀ متذکره گفت که باید لین برق ایجاد گردد و مردم بتوانند از نور آن مستفید گردند. جلسه فیصله نمود که وزارت مالیه به نمایندگی از حکومت با شرکت های مربوطه تصمیم نهایی را اتخاذ نماید.
در بخش دیگر آجندا، اکلیل حکیمی وزیر مالیه، پیرامون استراتیژی بانک های دولتی به جلسه گزارش داده گفتند که دراین استراتیژی، روی سکتور بانک ها، ظرفیت و مدیریت و همچنان توسعه بانک های دولتی بحث گردیده است.
آنها افزودند که حمایت از بانک های سکتوری، حمایت از سکتور قرضه های بانکی و نوع نظارت بانک مرکزی از سایر بانک ها نیز مواردی اند که در این استراتیژی تسجیل یافته اند.
استراتیژی بانک های دولتی در پرنسیپ از سوی جلسه مورد تأیید قرار گرفت و فیصله به‌عمل آمد که بانک مرکزی، وزارت های مالیه و اقتصاد روی پلان تطبیقی استراتیژی یادشده به گونۀ مشترک کار نمایند و جزئیات آنرا به جلسۀ بعدی شورا ارائه کنند.
در بخش سوم جلسه، والی خوست طرح پروسس و تجارت جلغوزه را ارائه نمود و خاطرنشان ساخت که ولایت خوست نسبت به ولایات دیگر، دارای هوای معتدل، معادن، جنگلات و زمین های حاصلخیز می باشد.
وی افزود که از جنگلات این ولایت، میوه های خشک مانند، چهارمغز و جلغوزه به گونۀ فراوان به دست می آید که سالانه هزاران تن میوه خشک، تولید و به کشورهای مختلف جهان صادر میگردد.
والی خوست اضافه نمود که صادرات جلغوزه سالانه در سطح کشور به ۳۰ هزار الی ۳۳ هزار تن میرسد که از این طریق عاید خوب به حکومت و تجار ملی فراهم میگردد و از جهتی، فرصت های شغلی برای مردم مهیا میشود.
نصیراحمد درانی سرپرست وزارت زراعت و مالداری، همایون رسا وزیر تجارت، مصطفی مستور سرپرست وزارت اقتصاد، سیروس علاف مشاور تجارتی رئیس جمهور و عبیدالله رامین عضو ولسی جرگه پیرامون پروسس، مارکیت و ثبت جلغوزه به نام افغانستان و همچنان مدیریت عواید آن به شکل مفصل صحبت کردند.
رئیس جمهورغنی با استقبال از طرح پروسس و تجارت جلغوزه، از والی خوست تشکر کرده گفت که به والی های همه ولایات کشور این فرصت داده میشود تا در جلسات شورای عالی اقتصادی اشتراک نمایند و اقلام معروف ولایات مربوط شان را به معرفی بگیرند.
رئیس جمهور کشور گفت که تیم کاری از وزارت های زراعت و مالداری، اقتصاد، تجارت و مالیه و نیز مشاور ریاست جمهوری در امور بانک ها ایجاد گردد تا در رابطه به راه‌های بهتر صادرات جلغوزه کار نمایند.
وی به مسوولین وزارت انکشاف دهات هدایت داد تا برنامه میثاق شهروندی را در ولایت خوست، روی تقویت تولیدات جلغوزه متمرکز سازند. همچنان وزارت زراعت و مالداری را مؤظف ساخت تا برنامه های آموزشی وزارت مربوط را به سطح قریه جات ولایت خوست، گسترش بخشد.  عبدالخالق 

مشاهده در منبع اصلی