اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 11 جوزا , 1399

تیفا: سران حکومت در کار کمیسیون انتخابات مداخله های غیرقانونی دارند

بیناد انتخابات شفاف افغانستان می‌گوید که حکومت وحدت ملی با بحران مدیریتی روبرو اند و ارادۀ سیاسی و برنامۀ برای برگزاری انتخابات شورای ملی در سال آینده ندارند.
نعیم ایوب‌زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان می‌گوید که سران حکومت و اطرافیان رییس جمهور غنی در کار کمیسیون‌های انتخاباتی به شدت مداخله دارند و برکناری رییس این کمیسیون را بدون کمشنران آن خلاف قانون انتخابات می‌داند.
این درحالی‌ست که نجیب‌الله احمدزی، رییس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات از سوی غنی برکنار و رییس جمهور کشور حکمی را صادر نمود، تا کمیتۀ قبلی گزینش، رییس این کمیسیون را تعیین نماید.
آقای ایوب‌زاده، ام‌روز( دوشنبه، ۶ قوس) در یک نشست خبری در کابل در مورد آغاز کار کمیتۀ گزینش جهت تعیین رییس کمیسیون گفت که آغاز کار کمیتۀ قبلی گزینش جهت تعیین رییس، مخالف قانون است و در صورت بروز هرگونه مشکلات در انتخابات آیندۀ آنان مسؤول می‌باشند.
او در بخش دیگر از سخنانش اشاره به سرکوب شدن حلقه‌های سیاسی از سوی حکومت می‌کند و می‎افزاید که دولت به‌جای تلاش به‌خاطر اصلاحات در کارهای ملی، دست به خفه کردن حلقه‌های می‌زنند که کارهای دولت را نقد می‌کنند.
تیفا علاوه می‌کند که حکومت فعلی زاهدۀ یک تقلب گسترده می‌‎باشد و می‎افزاید که این موضوع، از گفته‌های رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی که جز حکومت قبلی بوده، معلوم می‌شود.
رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان به سران حکومت هشدار می‌دهد که باید دست از مداخله‌ها در کارهای اداره‌های دولتی و کمیسیون‌های انتخباتی بردارند، زیرا کاسۀ صبر مردم لبریز شده و آنان زنده‌‎گی بالای تان تلخ خواهند کرد.
این گفته‌های تیفا درحالی مطرح می‌شود که رییس اجرایی کشور در جلسۀ شورای وزیران، صبح ام‌روز گفت که در سفرش به امریکا و کانادا، بحث‌های در مورد انتخابات‌های آیندۀ افغانستان داشته‌است.
آقای عبدالله می‌گوید، جامعه جهانی نیز متعهد بر حمایت از تلاش‌های دولت افغانستان در بخش‌های گوناگون شده و تاکید نمود که انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در وقت تعیین شدۀ آن برگزار خواهد شد.
رییس اجرایی می‌گوید که انتخابات آینده، در سطح بالای از شفافیت و عادلانه آن برگزاری خواهد شد و افزود که نمی خواهیم که خاطرات تلخ گذشته که تاثیرات ناگواری بالای وضعیت افغانستان و حتا وضعیت امنیتی و حکوت داری کشور داشته، دوباره تکرار شود.

مشاهده در منبع اصلی