اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 5 حوت , 1398

کرزی: واشنگتن با مسکو و تهران همکاری کند

آمریکا باید با قدرت‌های بزرگی مثل روسیه، چین و ایران همکاری کند چراکه حضور آمریکا موفق نبود و تنها به افراط گرایی دامن زده است.

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین در مصاحبه با روزنامه بیلد آلمان با انتقاد از افزایش جنگ و ترور در افغانستان گفته است که داعش اکنون در حال رشد در افغانستان است و این نتیجه مستقیم سیاست آمریکا و حضور آمریکا در افغانستان است.

رییس جمهور پیشین، آمریکا و پاکستان را بزرگترین مانع برای روند صلح بین الافغانی خوانده و تصریح کرده است که برای مقابله با تروریزم باید یک ایتلاف بین‌المللی شکل می‌گرفت و لازم است آمریکا با قدرت‌های بزرگی مثل روسیه، چین و ایران همکاری کند تا موفق شود چرا که حضور آمریکا موفق نبود و تنها به افراطگرایی دامن زد.

وی که از سال های 2001 تا 2014 در راس قدرت بود، واشنگتن را متهم کرد که در چند سال گذشته طرح‌هایی را برای دولت سازی در افغانستان دنبال کرده که تنها موجب ایجاد سیستم موازی شده است و مطابق آن نیروهای آمریکایی قوانین را در این کشور نقض کردند.

کرزی تاکید کرده است که واشنگتن و نخبگان آمریکا هرگز تلاش نکردند تا درباره اتهام مداخله روسیه در انتخاباتشان جار و جنجال به راه بیندازند اما آمریکا در سیستم انتخاباتی ما دخالت کرد و دولتی را بوجود آورد که از قانون اساسی افغانستان تبعیت نمی‌کند.

کد (26)

مشاهده در منبع اصلی