اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 11 جوزا , 1399

سپنتا: برای برون‌رفت از وضعیت اضطراری به برگزاری جرگه‌ی بزرگ ملی نیاز داریم

اطلاعات روز: رنگین دادفر سپنا مشاور امنیت ملی حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین و عضو ارشد ائتلاف «محور مردم افغانستان» می‌گوید که برای برون‌رفت از وضعیت فعلی کشور برگزاری «جرگه‌ی بزرگ ملی» نیاز است.
آقای سپنتا روز یک‌شنبه، پنجم قوس، در همایشی که از سوی حزب محور ملی و حزب توسعه زیر نام «محور گوند» در کابل برگزار شده بود، اوضاع کشور را «فوق‌العاده» و «اضطراری» توصیف کرد و گفت تنها را برون‌رفت از این وضعیت، برگزاری «جرگه‌ی بزرگ ملی» است.
سپنتا گفت: «نیاز به یک راه‌حل اضطراری داریم. تنها راه ممکن همان خواهد بود که ملت افغانستان با جرگه‌ی بزرگ ملی و با برنامه‌ی از پیش‌تعیین‌شده که در آن برگشت به سوی قانون، عدالت، فراهم‌آوری [زمینه‌های برگزاری] انتخابات و انفاذ مجدد قانون اساسی باشد، با هم جمع شوند.»
او همچنان افزود که «ارکان قانون اساسی به حالت تعلیق درآمده»، چرا که به گفته‌ی او رییس‌جمهور غنی براساس انتخابات شفاف و آزاد انتخاب نشده و پارلمان بدون برگزاری انتخابات و براساس «فرمان» رییس‌جمهور به کارش ادامه می‌دهد.
بسیاری از رسانه‌ها پس از این سخنان سپنتا، گزارش‌هایی را نشر کردند مبنی بر اینکه ائتلاف محور مردم افغانستان خواهان برگزاری لویه‌جرگه‌ی عنعنوی است.
در واکنش به این سخنان مشاور پیشین امنیت ملی رییس‌جمهور کرزی و گزارش رسانه‌ها، ائتلاف محور مردم افغانستان با نشر خبرنامه‌یی گفت که این ائتلاف در مورد گذار از وضعیت «بحرانی» کنونی از خود برنامه و دیدگاه مشخصی دارد و طرفدار برگزاری لویه‌جرگه‌ی عنعنوی نیست.
در خبرنامه آمده: «این جریان اپوزیسیونی طرف‌دار برگزاری جرگه‌ی عنعنوی نیست. محور مردم افغانستان برگزاری جرگه را راه‌حل سیاسی معقول و مدرن نمی‌داند و باور دارد که این رویکرد نوع عقب‌گردسیاسی پنداشته می‌شود. مجلسی را که امروز برخی‌ها زیر نام (محور گوند) برگزار کرده بودند به هیچ‌صورت منوط به محور مردم افغانستان نیست و نخواهد بود. (محور گوند) یک جریان دیگر است.»
پیش از سپنتا، حامد کرزی رییس‌جمهور قبلی خواستار برگزاری لویه‌جرگه‌ی عنعنوی شده بود تا به‌باور او، کشور از وضعیت کنونی نجات یابد.
اما حکومت وحدت ملی در واکنش به تلاش‌های کرزی برای برگزاری لویه‌جرگه‌ی عنعنوی با صدور اعلامیه‌یی گفته بود که شیوه‌ی برگزاری لویه‌جرگه مطابق ماده ۱۱۰ قانون اساسی مشخص است و کسانی که برای برگزاری آن افرادی را به ولایات می‌فرستند و با مردم مشورت می‌کنند، رسمیت ندارند.
اکنون دواخان مینه‌پال، معاون سخن‌گوی رییس‌جمهور نیز گفته است که کشور در وضعیت فوق‌العاده نیست و شیوه‌ی برگزاری لویه‌جرگه در قانون اساسی پیش‌بینی شده و هر گونه لویه‌جرگه‌ی مغایر آن رسمیت قانونی ندارد.

مشاهده در منبع اصلی