اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 5 جوزا , 1399

واکنش‌ها نسبت به سخنان محمد محقق؛ این اظهارت خلاف منافع ملی است

اطلاعات روز: سخنان محمد محقق، معاون ریاست اجراییه‌ی افغانستان در مورد جنگ سوریه و عراق و تشکری از جنگجویان افغانستان (لشکر فاطمیون) در برابر داعش، با واکنش‌های تندی در افغانستان مواجه شده است.
آقای محقق اخیراً در نهمین نشست شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی در ایران از جنگجویان افغان در سوریه و عراق که به‌نام «لشکر فاطمیون» یاد می‌شود ستایش کرد رهبر گروه فاطمیون ایران را، سردار استوار اسلام خطاب کرد.
در واکنش به این سخنان، شماری از اعضای مجلس نمایندگان، از پیامدهای این اظهارات آقای محقق هشدار می‌دهند و این کار وی را به‌معنای پشتیبانی او از جنگ نیابتی ایران در سوریه و عراق می‌دانند.
عبدالحی آخندزاده، معاون کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان به طلوع نیوز گفته: «این موضوع به افغانستان بسیار خطرناک است! ما نتیجه‌ی استفاده از جنگجویان افغان در سوریه و عراق را در کابل می‌بینیم، حملاتی که در کابل توسط داعش در مساجد ما انجام می‌شود نتیجه‌ی همین کار است.»
کمال‌ناصر اصولی، عضو دیگر مجلس نمایندگان نیز گفت: «مضرترین و بدترین چیز این است که یکی از مأمورین بلندرتبه در یکی از کشورها از جنگجویانی که از افغانستان صادر می‌شوند ستایش می‌کنند.»
در حالی‌که حکومت افغانستان بارها از فرستادن مهاجران افغان به جنگ سوریه انتقاد کرده است، اما آقای محقق از جنگجویان افغان ستایش کرده است.
آقای محقق در سخنرانی‌اش گفت: «لازم می‌دانم از تمام رزمندگانی که در این نبرد‌ها تشریک مساعی کردند، چه از عراق و سوریه و همچنان رزمندگان ایران، افغانستان، پاکستان و جای‌جای دنیا که در این نبردها شرکت کردند، و در حقیقت نبرد اسلام علیه کفر استکبار جهانی بود پیروز شدند از آنان صمیمانه تشکر کنم.»
جنرال قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران از طراحان اصلی ایجاد «لشکر فاطمیون» در سوریه گفته شده‌ است که مهاجران افغان را تشویق به جنگ در سوریه می‌کند. اما آقای محقق او را سردار استوار اسلام خطاب می‌کند.
آقای محقق همچنان از موجوديت و فعاليت‌هاى گروه داعش در افغانستان نگرانى عميق‌اش را ابراز کرده و گفت که اکنون، ۱۰ هزار جنگجوى داعشى در افغانستان مستقر اند. به گفته‌ی او، حضور داعش در شمال کشور باعث ناامنی این مناطق شده است.
این اظهارات در شبکه‌های اجتماعی نیز واکنش‌های گسترده‌یی در پی داشته است. الهام غرجی، استاد دانشگاه در این مورد در صفحه‌ی فیس‌بوک خود نوشت حرف‌های محقق «خلاف منافع ملی افغانستان و مایه‌ی نگرانی است». به‌باور آقای الهام، این چنین اظهارات امنیت ملی افغانستان را به مخاطره انداخته و از مردم کشور قربانی خواهد گرفت.
بسیاری‌ها گفتند این‌گونه اظهارات باعث جنگ‌های فرقه‌یی در کشور شده و همچنان کشور به میدان جنگ‌های نیابتی تبدیل خواهد شد.

مشاهده در منبع اصلی