اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 5 جوزا , 1399

سپنتا: کسی که در راس حکومت نشسته مشروعیتش را از تمایل قدرت های بزرگ دارد نه ارادۀ مردم

رنگین دادفر سپنتا، وزیر پیشین امور خارجه، مشاور پیشین امنتی ملی و عضو ارشد جریان سیاسی محور مردم افغانستان می‌گوید رهبران کنونی حکومت مشروعیت قدرت‌های بزرگ را دارند تا مشروعیت مردمی.
این سیاست‌گر کنونی و عضو پیشین حکومت طی سخنانی امروز در نشست محور مردم گفت کسانی آمدند مشروعیت‌شان را از قانون و خدمت به ملت بگیرند اما نه مشروعیت فعلی حکومت از ارادۀ مردم ناشی می‌شود و نه هم مربوط به موفقیت‌های حکومت کنونی افغانستان است.
آقای سپنتا گفت به اساس قانون افغانستان که ما یک نظام جمهوری داریم، حکومت ایتلافی یک مفهوم پذیرفته‌شده نیست اما مردم افغانستان در همه حال رفتند رای دادند که به ارادۀ مردم بازی شد.
او گفت آنانی که امروز بر اریکۀ قدرت نشستند و آنی که نشسته‌است، بیش‌تر مشروعیتش از اراده و تمایل قدرت‌های بزرگ ناشی می‌شود تا بیان ارادۀ مردم افغانستان.
به گفتۀ رنگین دادفر سپنتا، امروز بیش از ۵۰ درصد سرزمین افغانستان در ادارۀ نیروهای تروریست و وابسته به بیگانه است و در جایی که حاکمیت قانونی وجود ندارد و عملا دولتی نتواند در نیمی از سرزمین یک کشور قوانینش را پیاده کند، فاقد مشروعیت است.
وزیر پیشین امور خارجه هم‌چنان حکومت وحدت ملی را به نقض گستردۀ قوانین در کشور متهم کرده از اجرایی‌نشدن مواد توافق‌نامۀ این حکومت انتقاد کرد.
وی بیان داشت که به‌تعویق‌انداختن بیش از دوسال انتخابات شورای ملی افغانستان، قانونی نیست و کسی که در برابر مردم و مجلس نماینده‌گان مسؤول است، رییس جمهور است.
این عضو رهبری محور مردم خاطرنشان ساخت که بی‌کاری، فقر و قانون‌شکنی عناصر یک سیستم ناکارا و نامشروع سیاسی در افغانستان اند که چنین سیستم سیاسی نه توان برقراری صلح و رسیدن به آتش‌بس با طالبان و گفت‌گو با پاکستان که حامی طالبان است را دارد و نه می‌تواند مورد اعتماد مردم قرار گیرد.

مشاهده در منبع اصلی