اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 5 حوت , 1398

از مثلث ارگ تا کثرت گرایی کرزی

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، حنیف اتمری که در نقطه امن حکومت از نزدیکترین یاران اشرف غنی است در تازه ترین سخنان خود نشان داد که به دنبال کاندید شدن در انتخابات ریاست جمهوری آینده می باشد، فردی با گذشته ای تاریک و سراسر ابهام که اکنون سکان امنیت ملی را در اختیار دارد و دم از فساد و گسترش تروریسم می زند اما با هوشیاری و مصلحت اندیشی.

اشرف غنی که خصوصت رک گویی وی مثال زدنی است با سیاست آشکار قبیله گرایی تنها به تعدادی انگشت شمار حکومتی اعتماد دارد که با تکیه بر آنان خواهان تداوم حکومت خود است اما آیا می تواند تنها با دل خوش کردن به پشتیبانی امریکا و حمایت حکمتیار و همراهی ارگ نشینان پیروز انتخابات آینده باشد؟

در انتخابات آینده باید شاهد حضور پررنگ کرزی به عنوان رقیبی انتخاباتی بود و حکمتیاری که دهه هاست خیال رسیدن به راس قدرت افغانستان را دارد و تلاش های بی وقفه تیم ارگ برای نشاندن دگرباره اشرف غنی به کرسی ریاست، انتخاباتی درون پشتونی و قدرت نمایی قبیله ها.

و حال که رهبران تاجیک، ازبک و هزاره با تمامی تلاش و معامله گری نتوانستند در قدرت باقی بمانند به مانند روزگار گذشته جذب تیم کرزی خواهند شد که اکنون نیز چنین صف بندهای های شکل گرفته است.

شورای تفاهم افغانستان اولین حرکت آشکار انتخاباتی کرزی بود و هرچند نام وی علنی عنوان نشد اما با هماهنگی وی در جهت متحد کردن رهبران و جریان های مخالف حکومت صورت گرفت و نشان داد که از سیاف و دوستم گرفته تا مسعود و خلیلی در کنار این سیاستمدار، خواهان پایان دادن به حکومت وحدت ملی هستند.

حنیف اتمر به عنوان مشاور ارشد امنیتی در سخنان خود چنان از فساد و گسترش گروه های تروریستی می گوید که انگار خود و دستگاه امنیتی ارگ از قربانیان اصلی تروریسی و دانه درشتان فساد در جایی دیگر مشغول حیف و میل سرمایه های ملی و بودجه حکومت هستند.

انتخابات گذشته ریاست جمهوری و تجریه تلخ سه سال حکومت وحدت ملی را مردم با کشتار، جنگ، فقر و ناامیدی، تاوان دادند اما برای ارگ نشینان سراسر فساد بود و معامله های کلان.

از سوی دیگر، افغانستانی که ده هاست خلا رهبری با اقتدار و ملی گرا را در جنگ مدام و ویرانی می چشد مجبور به پذیرش و تحمل رهبرانی همچون کرزی و غنی می باشد زیرا تجربه نشان داده است که از این گروه رهبرانی که یا آلوده به جنگ های داخلی هستند و یا وابسته به قدرتی خارجی جز فساد و جنگ، چیز دیگری برنمی خیزد.

و همانگونه که رییس جمهور دم از فساد و تروریسم می زند و بدون ارایه راهکار و روی دست گرفتن استراتژی عملی بر وزارت های دیگر اقوام می تازد، اتمر و استانکزی که دستگاه امنیتی و اطلاعاتی را در اختیار دارند باید پاسخگوی عمق فساد و گسترش جنگ و گروه های تروریستی باشند نه طوطی وار سخنان غنی را بازگو کنند.

حکمتیار و اتمر در کنار اشرف غنی برای انتخابات آینده به عنوان تیم قبیله گرایان به میدان خواهند آمد که با وجود قدرت در اختیار و حمایت امریکا می توانند وزنه سنگین کاروزار انتخاباتی باشند اما تیم رقیب نیز به رهبری سیاستمدارترین سیاستمدار افغانستان که استعداد بی مانندی در جلب حمایت رهبران قومیت های مختلف و جهادی های دهه هشتاد دارد توانایی به چالش کشیدن حکومت وحدت ملی و رسیدن به راس قدرت را دارد.

حال باید دید که انتخابات آینده، پذیرای رییس جمهوری تندخو و سلطه گر است یا رییس جمهوری میانه رو با سیاست های پیدا و پنهان پشتونی.

کد (18)

مشاهده در منبع اصلی