اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 7 جوزا , 1399

ناتوبه افغانستان نیروی بیشتر میفرستد // این سازمان با پاکستان وارد بحث های جدی شده است

کابل   باختر  ۱۷  عقرب
سرمنشی ناتو اعلام داشته است که این سازمان نیروهای بیشتری به افغانستان خواهدفرستاد.
گزارشگرآژانس باخترمینگارد: با آنکه سرمنشی ناتو شمار دقیق عساکر را که باید به افغانستان اعزام شود فاش نساخت مگر گفت یک نیروی تازه دم به افغانستان میرود که نیم از عساکر امریکایی و نیم دیگر آن را عساکر کشور های عضو ناتو تشکیل میدهد، برخی منابع گفته اند که ناتو در نظر دارد تا شمار عسکر آن سازمان در افغانستان را به شانزده هزار عسکر برساند.
در حال حاضر شمار عساکر این سازمان بدون سربازان امریکایی حدود پنجهزار نفر است. 
ینس استولتنبرگ، سرمنشی ناتو جنگ افغانستان را، نبرد در برابر هراس افگنی جهانی می داند وتاکید دارد که جهان باید مکلفیت خود را در برابر افغانستان درک کند.
این گفته ها در حالی بیان میشودکه  افغانستان، یکی از سه موضوع مهمی است که وزیران دفاع ناتو، در نشست امروز شان در بروکسل به آن خواهند پرداخت.
استولتنبرگ گفت:"ایالات متحده به عنوان بخشی از راهبرد تازه اش در جنوب آسیا، تعهدات بیشتری در برابر افغانستان دارد. در ماه های آینده، شمار بزرگی از متحدان و همکاران ما، نیروهای بیشتری به این کشور خواهند فرستاد تا از پیکار افغانستان در برابر هراس افگنی جهانی و نیز از صلح و آشتی در این کشور پشتیبانی کنند.
در همین حال سرمنشی ناتو حرف های صریح به آدرس پاکستان داشت اوگفت هیچ کشوری نباید به طالبان و هراس افگنان دیگر پناه بدهد؛ زیرا این کار، پیکار در برابر هراس افگنی را دشوار می سازد.
دبیر کل ناتو در پاسخ به پرسشی در باره فشارهای این سازمان بر پاکستان برای نابود سازی لانه های هراس افگنی در این کشور می گوید که این موضوع از سوی ناتو و مقام های امریکایی با پاکستانی ها در میان گذاشته شده است مقام‌های ناتو و ایالات متحده در باره پناه گاه‌های هراس افگنی در پاکستان، با مقام‌های این کشور به گونۀ مستقیم گفتگو کرده اند.
قرار است وزیران دفاع ناتو امروزدر نشستی در بروکسل، در باره شمار نیروهای تازه نفسی که به افغانستان فرستاده خواهند شد تصمیم بگیرند. تحلیل سیاسی

 

مشاهده در منبع اصلی