اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 20 سرطان , 1399

لاهه:در افغانستان جنایات جنگی صورت گرفته!

کابل باختر 1 قوس
محکمه لاهه تصریح کرده است که پس از بررسی‌های ابتدایی به این نتیجه رسیده است که باید درباره جنایات جنگی و ضدبشری که در افغانستان رخ داده رسیدگی نماید
گزارشگر اژانس باختر مینگارد : یک قاضی محکمه لاهه از هیئت قضایی دادگاه خواسته است تا تحقیقاتشان را درباره جنایات جنگی و ضد بشری که در افغانستان به وقوع پیوسته است آغاز کنند.
خانواده‌های قربانیان و بازماندگان جنایات جنگی تا پایان ماه جنوری سال 2018 میلادی فرصت دارند تا شکایت‌های خود را در نمایندگی دادگاه لاهه در افغانستان ثبت کنند.
جنایات جنگی نقض قانون‌ها و آداب و رسوم است که شامل قتل، برخورد ناشایست یا اخراج اهالی ملکی مناطق اشغال شده برخورد ناشایست با اسرای جنگی یا اشخاص اسیر شده، کشتار گروگان‌ها، غارت ملکیت‌های شخصی، ویرانی عمدی شهرها و روستاها …است.
در همین حال، رئیس محکمه بین‌المللی لاهه از هیئت قضایی این دادگاه خواست تا برای بررسی جنایات جنگی که از سوی نظامیان آمریکایی، مخالفان مسلح دولت افغانستان و نیروهای امنیتی این کشور صورت گرفته‌ند مجوز صادر کند.
بر اساس گزارشی که از سوی دفتر منطقه‌ یی لاهه  به نشر رسیده آمده است که قاضی متذکره اعلام کرد شواهد کافی برای آغاز تحقیقات درباره جنایات ضد بشری در افغانستان وجود دارد.
وی از هیئت قضایی این محکمه درخواست مجوز برای تحقیق و بررسی در مورد جنایات جنگی و ضدبشری در افغانستان کرده است.
در این گزارش قاضی محکمه لاهه از هیئت قضایی دادگاه خواسته است تا تحقیقات شان را درباره جنایات جنگی و ضد بشری که در افغانستان به وقوع پیوسته است آغاز کنند.
وی افزود: از سال 2006 میلادی وضعیت جنگی در افغانستان تحت بررسی‌های ابتدایی دفتر قاضی القضات دادگاه لاهه قرار داشته است.
در صورتی که هیئت قضایی دادگاه مجوز تحقیقات درباره جنگ افغانستان را صادر کند جنایات جنگی و ضدبشری پس از سال 2003 میلادی را مورد بررسی قرار خواهد داد.
وی افزود: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد نیروهای آمریکایی، مخالفان مسلح، نیروهای امنیت ملی و پلیس افغانستان مرتکب جنایات جنگی شده‌اند.
قاضی نامبرده تاکید کرد درباره جنایات جنگی که از سوی سازمان «سیا» (اداره مرکزی اطلاعات آمریکا) در خارج از افغانستان صورت گرفته‌اند نیز تحقیق خواهد کرد.
این در حالیست  که طالبان  وگروه های تروریستی دیگر که میتوان به آنها جناح طالبان ویا گروه منشعب این سازمان تروریستی  نام داد بار ها با انجام حملات  تروریستی جان شماری زیادی از افراد ملکی ونیروهای امنیتی این کشور را گرفته و باعث ویرانی شهرها وقصبه ها در افغانستان شده اند آنها همچنان بار ها در شاهراه گروگانگیری نموده و از داخل شهرها  نیز ادم ربایی کرده اندو به گونه منظم گروگان شان را کشته اند وبار ها محاکم صحرایی را در مناطق تحت نفوذ شان برپا داشته اند  وافراد بیگناه را در زندانهای شخصی نگهداری کرده اند.
افغانستان طی سالهای متمادی شاهد حوادث اسفبار بوده است  که به همه جناح در گیر  درافغانستان برمیگردد.
تاکنون هیچگونه تحقیقاتی درباره جنایات جنگی نیروهای خارجی، مخالفان مسلح و نیروهای امنیتی افغان در افغانستان صورت نگرفته است.
مگر حجم جنایات طالبان سنگین تر از سایر جناح ها است
افغانستان قبلا عضویت دادگاه لاهه را کسب کرده واز آغاز محکمه جنایتکاران جنگی استقبال کرده است
لاهه تنها به بررسی وقایع  اشاره کرده است که بعد از سال ۲۰۰۱ میلادی  در افغانستان اتفاق افتاده است در حالیکه افغانستان در دهه هفتاد خرشیدی که شاهد جنگ های تنظیمی  و بعدا شکل گیری امارت اسلامی طالبان بود جنایات بی شماری جنگی بوده که تا اکنون بررسی نشده است فعالان مدنی افغانستان ونهاد های حقوق بشر درخصوص این جنایات برعدالت انتقالی تاکید  دارند ختم تحلیل سیاسی

مشاهده در منبع اصلی