اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 7 جوزا , 1399

حملات هوایی امریکا در افغانستان سه برابر افزایش یافته است

دویچه وله – باختر 2 قوس
در حالیکه اردوی ایالات متحد امریکا جبهه جدیدی در جنگ هوایی اش در افغانستان باز می کند؛ کارخانه های پروسس کوکنار را هدف قرار داده و هزاران بمب بیشتر فرو می ریزد، کارشناسان از خطر بیجا شدن مردم محلی هشدار می دهند.
احصائیه جدیدی در این هفته نشان داده است که امسال نیروی هوایی ایالات متحد امریکا سه چند بیشتر از سال ۲۰۱۶ در افغانستان بمب ریخته است. داده های ۳۱ اکتوبر نشان می دهد که ایالات متحد امریکا ۳۵۵۴ سلاح را در اخیر ماه اکتوبر شلیک کرده است. این ارقام مربوط به سلاح ها، نشان می دهد که در سرتاسر سال ۲۰۱۶ میلادی ۱۳۳۷ موضع طالبان و "دولت اسلامی" یا داعش را هدف قرار داده است.
شمار حملات هوایی ایالات متحد امریکا علیه "دولت اسلامی" و طالبان، که اخیرا الذکر کنترول و یا نفوذ بر ۱۳ درصد کشور را دارد، از ماه ها به اینسو به سرعت افزایش یافته است.
تا اواسط اکتوبر حدود ۲۴۰۰ حمله هوایی ایالات متحد امریکا صورت گرفته است، در حالیکه در سال گذشته شمار این حملات برای تمام سال ۱۰۰۰ بار بوده است.
افزایش این حملات به دنبال اعلام استراتژی جدید برای افغانستان از سوی رئیس جمهور ترامپ در ماه اگست صورت می گیرد که از طرح ملت سازی دوری نموده و شکار و کشتار تروریست ها را اولویت عمده اش قرار داده است.
در عین زمان شمار تلفات ملکی ها در اثر این حملات هوایی در حال افزایش است. طبق گزارش ملل متحد در ۹ ماه اول سال ۲۰۱۷ تلفات غیرنظامیان با ۲۰۵ کشته و ۲۶۱ زخمی به تناسب سال گذشته ۵۲ درصد بیشتر شده است.
خلیل

مشاهده در منبع اصلی