اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 7 جوزا , 1399

قانونپوه دانش: همه برای جلوگیری از آسیب رسیدن به کودکان مسؤلیت دارند

کابل باختر اول قوس
محفلی گرامی داشت از روز جهانی کودک و هفته کودک امروز با حضور وزرای کابینه، اعضای شورای ملی، مقامات دولتی، نهادهای اجتماعی و رسانه ها با سخنرانی قانونپوه سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در کاخ شورای وزیران برگزار شد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این محفل که از طرف وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا ومعلولین برگزار شده بود، قانونپوه دانش روز جهانی کودک و هفته کودک را تبریک گفته  کودکان را آسیب پذیرترین گروه جامعه انسانی خواند که در معرض هجوم انواع فشارها و مشکلات ناشی از زندگی بزرگ ترها قرار می گیرند.
به گفت وی، امروزه میلیون ها کودک در سراسر جهان به خاطر مشکلات متعدد خانوادگی و اجتماعی با شرایط دشوار، زندگی را تحمل می کنند و  با انواع سوء استفاده های انسانی، حقوق آن ها نقض می گردد.
استاد دانش با اشاره به آمارهای مبتنی برگزارش های سازمان یونیسف در مورد نقض حقوق کودکان، وضعیت کودکان در جوامع فعلی را نگران کننده خواند.
براساس گزارش سازمان یونیسف، هم اکنون 180 میلیون کودک در 37 کشور به دلیل خشونت، جنگ، بیماری و گرسنگی در فقر مطلق به سر می برند. بر اساس آمار این گزارش، روزانه ۱۵۰۰۰ کودک جان خویش را از دست می دهند و تنها در سال ۲۰۱۶، ۵،۶ میلیون طفل زیر پنج سال بر اثر بیماری ها و سوء تغذیه جان باخته اند. همچنان در گزارش مشترک یونیسف، سازمان صحی جهان و بانک جهانی آمده است که روزانه ۷۰۰۰ کودک کمتر از ۲۸ روزه جان می دهند.
معاون رئیس جمهور با اشاره به اقدامات بین المللی در مورد حمایت از حقوق اطفال، اعلامیه حقوق کودک، کنوانسیون حقوق کودک، قرارداد بین المللی رفع هر نوع تبعیض نژادی، میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، کنوانسیون حداقل سن اشتغال کودکان وهمچنین پرتوکل اختیاری شرکت کودکان در جنگ و پرتوکل اختیاری کنوانسیون حقوق کودک، در مورد سوء استفاده غیر اخلاقی از کودکان را از جمله اقدامات مهم کشورهای عضو سازمان ملل متحد در راستای حمایت از حقوق کودکان در سطح جهان عنوان کرد.
معاون رئیس جمهور، هدف اساسی طرح کنوانسیون حقوق کودک در سال 1989، را ایجاد زندگی بهتر برای کودکان و تلاش در راه رشد هماهنگ و متعادل آنان در زمینه های اساسی رشد جسمی، ذهنی، عاطفی، روانی و رشد اجتماعی کودکان خوانده افزود که محتوای این کنوانسیون با تعالیم اسلامی همخوانی دارد.
وی افزود که در اندیشه و فرهنگ اسلام، آموزه های خاصی در باره حقوق کودک وجود دارد که خداوند در قرآن از آن به نیکویی یاد کرده و به پیامبرش دستور داده است که با اطفال یتیم و با افراد نادار و تهیدست، رفتار احسن داشته باشید.
معاون رئیس جمهور با اشاره به وضعیت کودکان در افغانستان، جنگ و فقر را دو پدیده شومی عنوان کرد که بیشتر ازهمه کودکان را متأثر می سازد. وی افزود که «گروه های تروریستی از کودکان به صورت های گونان قربانی می گیرد و هم در عملیات انتحاری و تروریستی خود، از اطفال استفاده می کنند و هم در این عملیات کودکان زیادی را شهید و یا مجروح می سازند و از سوی دیگر مکاتب ما را که تنها مرکز رشد و ترقی اطفال ما است به آتش می کشند و تخریب می کنند.»
معاون رئیس جمهور وضعیت رقت بار کودکان را در جهان و افغانستان به شش کتگوری چون کودکان بازمانده از مکتب، کودکان کار، کودکان در معرض خشونت، کودکان جنگ، کودکان فقر و کودکان در معرض اعتیاد به مواد مخدرتقسیم بندی کرده و راجع به وضعیت هریکی از این گروه ها توضیح داد.
سرور دانش گفت، علی رغم همه چالش ها، حکومت در رابطه به تأمین حقوق کودکان، اقدامات قابل توجهی داشته است. به گفته وی در یک و نیم دهه اخیر در رابطه به تأمین حقوق کودکان، در زمینه قانونگذاری و فراهم کردن بستر حقوقی مناسب برای حمایت از کودکان، گام های بزرگ و موفقی برداشته شده است.
وی ملحق شدن افغانستان به تمام اسناد بین المللی راجع به حقوق اطفال، قانون رسیدگی به تخلفات اطفال، قانون مراکز اصلاح و تربیت اطفال، مقرره تنظیم امور مراکز اصلاح و تربیت اطفال، مقرره حمایت و تقویت تغذیه طفل با شیر مادر، قانون منع اطفال در قطعات نظامی و احکام جزایی مربوط به اطفال در کد جزا را از جمله اقدامات مهم در راستای حمایت از حقوق اطفال عنوان کرد.
قانونپوه دانش در مورد قانون حمایت از حقوق اطفال با تأکید بیشتر گفت که این قانون جامع ترین قانونی است که در باره حقوق کودکان در افغانستان تدوین شده و کاملا با اسناد و معاهدات بین المللی ای که افغانستان به آن ها ملحق شده و همچنین با احکام و تعالیم دین مقدس اسلام مطابقت دارد.
به گفته معاون رئیس جمهور، علاوه بر نهادها و ادارات مرتبط دولتی، همه نهادها و مردم افغانستان به خصوص خانواده ها مسئولیت دارند که باید تلاش کنند تا از آسیب هایی که کودکان ما را ضربه می زنند، جلوگیری گردد.
دراین برنامه سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی، فوزیه کوفی نماینده مردم در شورای ملی و شماری از مقام های دولتی و مسؤلان مؤسسات حمایت از اطفال نیز سخنرانی کردند.ذبیح علم

مشاهده در منبع اصلی