اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 6 حوت , 1398

عبدالله از موزیم هنرهای اسلامی آقاخان در کانادا دیدن کرد

داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه افغانستان در حاشیۀ سفر رسمی‌اش به کشورهای کانادا و امریکا، از مرکز هنرهای اسلامی شهزاده کریم آقاخان، چهل‌ و نهمین امام اسماعیلیان جهان در کانادا دیدار نمود.
ریاست اجرایی می‌گوید که آقای عبدالله و هیئت همراه‌اش، در حاشیۀ سفر به کاناد از بخش‌های مختلف موزیم هنرهای اسلامی آقاخان در آن کشور دیدار کرده‌اند.
در این دیدار، رییس موزیم هنرهای اسلامی آقاخان گفته‌است که این موزیم، درحال حاضر، گنجینه‌های گران‌بهایی از هنر و فرهنگ اسلامی را در خود جای داده و در تلاش است تا هنر و فرهنگ اسلامی را به غرب معرفی نماید.
موزیم هنرهای اسلامی آقاخان در سال ۲۰۱۴ میلادی در شهر تورنتو با حضور شهزاده کریم آقاخان، چهل‌ونمین امام اسماعیلیان جهان و نخست وزیر کانادا افتتاح شد.
این موزیم، دارای ده‌ها هزار آثار هنری و اسلامی می‌باشد که مجموعه‌های آن‌‍ در دوبخش دایمی و فصلی برای بازدید‌کننده‌گان به نمایش گذاشته می‌شود.
در بین آثار هنرهای اسلامی، حتی آثارهای وجود دارند که هزاران سال قدامت تاریخی داشته و از آثار هنرمندان ایرانی نیز در آن به شکل وافر دیده می‌شود.
آثار موجود در این موزیم، از مجموعه شخصی شهزاده کریم آقاخان، موسسه مطالعات اسماعیلی و شهزاده صدرالدین آقاخان کاکای شهزاده کریم آقاخان می‌‎باشد که نشان‌گر پیش‌رفت مسلمان در بخش‌های آثار هنری و علمی می‌باشد.

مشاهده در منبع اصلی