اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 10 جوزا , 1399

اعتراض ۱۳۰ نماینده‌ی مجلس در مورد عدم اختصاص بودجه به سرک گردندیوال

اطلاعات روز: ۱۳۰ نماینده مجلس به دلیل عدم تخصیص بودجه به سرک گردندیوال به معرفی بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۷ به مجلس، اعتراض کردند.
این نمایندگان با امضای نامه‌یی خواستار توجه به خواست‌های مردم غور و اختصاص بودجه به پروژه‌ی گردندیوال شدند.
غلام فاروق مجروح که نامه‌ امضا شده‌ی ۱۳۰ نماینده را در تالار عمومی مجلس می‌خواند، گفت: «در صورت که وزارت مالیه برای احداث سرک گردندیوال بودجه اختصاص ندهد و به خواست مردم غور توجه نکند، ما نماینده گان مجلس به سند بودجه ملی رای نخواهیم داد.»
سرک گردندیوال از پروژه‌های مهم ملی است که ولایت هرات را از طریق مناطق مرکزی افغانستان به کابل وصل می‌کند. نمایندگان و مردم مناطق مرکزی می‌گویند که دولت در ۱۶ سال گذشته کمترین توجه هم به انکشاف این ولایت‌ها نداشته است.
این در حالی است که اکلیل حکیمی وزیر مالیه کشور طرح بودجه ملی ۱۳۹۷ را در نشست امروز چهارشنبه، اول قوس، جهت تصویب به مجلس نمایندگان معرفی کرد.
آقای حکیمی گفت که مجموع بودجه‌ی ملی سال ۱۳۹۷ خورشیدی ۳۵۷.۶ میلیارد افغانی است که ۲۶۷ میلیارد آن به مصارف عادی دولت و ۹۰ میلیارد افغانی دیگر به بخش انکشافی دولت اختصاص یافته است.
از مجموع بودجه انکشافی، ۳۵ میلیارد افغانی بودجه اختیاری است و ۵۵ میلیارد دیگر آن بودجه غیر اختیاری می باشد.
وزیر مالیه گفت که امنیت، معارف و تحصیلات عالی، زیربنا و زراعت جز اولویت‌ها در بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۷ بوده و بیشترین بودجه به ترتیب به این بخش ها اختصاص یافته است.
ساخت خط آهن آقینه- تورغندی، راه ابریشم، ساخت دهلیز لاجورد، ساخت ۲۱ سد بزرگ و متوسط آب، پروژه‌های آبرسانی و اعمار سرک‌های روستایی نیز از پروژه‌های است که در سند بودجه ملی ۱۳۹۷ گنجانیده شده اند.
معرفی بودجه در نشست امروز مجلس با اعتراض برخی نمایندگان دیگر مجلس نیز مواجه شد.
رمضان بشردوست یک عضو مجلس گفت که طرح بودجه ملی بر اساس قانون اساسی کشور باید در ربع چهارم سال مالی به مجلس معرفی شود. امروز اول قوس است و یک ماه دیگر تا آغاز سال مالی ۱۳۹۷ باقی مانده است.
آقای بشردوست گفت که مجلس نمایندگان در یک ماه نمی‌تواند، آن‌طوری که لازم است طرح بودجه ملی را تحلیل و ارزیابی کند و به آن رای دهد.
طرح بودجه ملی پس از ارایه نظریات مشورتی سناتوران، روز گذشته از سوی مجلس سنا تایید شد.

مشاهده در منبع اصلی