اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 10 جوزا , 1399

یاماموتو: تلاش خود را برای اشتراک گستردۀ زنان در انتخابات آینده انجام می دهیم

تدامیچی یاماموتو، نمایندۀ خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان می‌گوید، اداره‌اش تلاش‌های خود را برای اشتراک گستردۀ زنان در انتخابات آینده در این کشور، انجام می‌دهد.
نمایندۀ خاص سرمنشی سازمان ملل متحد، ام‌روز( چهارشنبه، ۱ قوس) در یک نشست خبری در کابل گفت که زنان در انتخابات‌های گذشته، نقش اساسی را بازی کرده و اضافه کرد که حتی در دور اول انتخابات سال ۱۳۹۳، ۳۸ در صد از اشتراک کننده‌گان را زنان تشکیل می‌داده‌اند.
آقای یاماموتو، در نشست “نقش زنان در انتخابات” گفت که تلاش می‌‎شود تا مشکلاتی را دریابیم که باعث موانع شرکت خانم‌ها در انتخابات سال‌های بعدی می‌گردد.
از سوی‌هم، ربیکا تاوارس، مسؤول ادارۀ زنان سازمان ملل برای افغانستان می‌گوید که نزدیک به ۷۰ درصد زنان افغان، تا هنوز سند رسمی هویت ندارند.
وی از نداشتن اسناد هویت رسمی زنان به عنوان یک چالش جدی یاد کرد و ابراز امیداواری کرد که در انتخابات آینده، سهم زنان در بخش رای‌دهی و نامزدان انتخاباتی افزایش یابند.
وی می‌گوید هنوزهم، ثبت نام رای‌دهنده‌گان زنان و ثبت نام آنان برای نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری و شورای ملی در افغانستان یک چالش جدی برای این طبقه به شمار می‌روند.
این گفته‌های مسؤولان سازمان ملل متحد در حالی پیرامون زنان و نقش آنان در انتخابات بیان می‌شود که شماری از مدافعان حقوق زن، از استفاده ابزاری این قشر در روند انتخابات شکایت دارند.
آنان می‌گویند که رهبران سیاسی در زمان انتخابات فقط به رای زنان افغانستان توجه می‌کنند و زمانی که به قدرت رسیدند، برای جا دادن آنان در ادارت‌های دولتی، هیچ کاری را انجام نمی‌دهند.
افغانستان از جمله کشورهای‌ست که قشرزنان تاهنوز هم به دلیل رسم و رواج ناپسند، کم سوادی و موانع اجتماعی، نتوانسته که به شکل اساسی از حقوق شان در روند‌های دموکراسی استفاده نمایند.

مشاهده در منبع اصلی