اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 6 حوت , 1398

پوهاند محمد رسول باوری نخستین نمایشگاه هنری وفرهنگی را در پروان افتتاح کرد

چاریکار 30 عقرب باختر
نخستین نمایشگاه هنری و فرهنگی وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز توسط پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت در پروان گشایش یافت.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، در محفلی که به همین مناسبت به ابتکار وزارت اطلاعات و فرهنگ در همکاری با ریاست اطلاعات و فرهنگ پروان و اداره محلی آن ولایت در شهر چاریکار برگزار شد، پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ صحبت کرد و از حمایت و همکاری اداره محلی، شورای ولایتی ومردم پروان در امر تطبیق برنامه های این وزارت ابراز امتنان کرد و گفت که وزارت اطلاعات وفرهنگ برای اولین بار راه اندازی نمایشگاه فرهنگی وهنری را ازولایت پروان آغاز نموده است و قرار است این نمایشگاه ها در سایر ولایات نیز برگزار گردد.
باوری افزود که ولایت پروان از ولایات باستانی و تاریخی است که دارای مکان ها و ساحات مهم تاریخی می باشد .
پوهاند باوری حمایت و همکاری مردم این ولایت را با ریاست اطلاعات وفرهنگ در امر تحقق اهداف این وزارت یک دستآورد مهم برای وزارت اطلاعات وفرهنگ دانست و خاطرنشان کردکه بنابر همین ویژگی نمایشگاه فرهنگی وهنری را به منظور جلب حمایت بیشتر مردم در این ولایت راه اندازی نمود.
سرپرست وزارت اطلاعات فرهنگ بیان کرد که این نمایشگاه به هدف معرفی بیشتر تولیدات فرهنگی کشور ما چون چاپ کتابها توسط وزارت اطلاعات وفرهنگ، نمایش فلم تولید افغان فلم، نمایش تیاتر واجرای موسیقی محلی افغانی، برای مردم برگزار شده است.
پوهاند باوری افزود که این وزارت به منظور جلوگیری از تهاجم فرهنگ های بیگانه همواره دست به کارمی باشدو تحقق این برنامه ها مستلزم همکاری همه جانبه مردم کشوراست و اطمینان داریم که در این عرصه به توفیق خداوند وهمکاری مردم نایل خواهیم آمد.
محمد عاصم عاصم والی پروان گفت که وزارت اطلاعات وفرهنگ با وجود امکانات محدود همیشه تلاش نموده است که فرهنگ اصیل افغانی، هویت ملی وتاریخی کشور ما را به مردم افغانستان به معرفی بگیرد که برگزاری نمایشگاه فرهنگی وهنری که در ولایت پروان برگزار نموده است، نشان دهنده تعهد ومسوولیت پذیری این وزارت در راستای حفظ میراث های فرهنگی وتاریخی می باشد.
والی پروان افزود که ما از ابتکار وزارت اطلاعات وفرهنگ وفعالیت های ریاست اطلاعات وفرهنگ پروان ستایش وقدردانی می نماییم و بدون شک که فرهنگ و تاریخ ما نشاندهنده هویت ملی مردم افغانستان است و مردم ما همیشه در ادوار تاریخ فرهنگ های اصیل و تاریخی داشته اند که بنابر همین ارزشمندی حفاظت وحمایت از میراث های فرهنگی وتاریخی ما معادل دفاع از سرزمین، نوامیس ملی می باشد.
والی پروان افزود که تهاجم برفرهنگ مردم افغانستان چالش عمده است که امروز دشمنان تلاش دارند تا فرهنگ وهویت تاریخی ما را مورد تهاجم قرار دهند و با سوء استفاده از، سمت وقوم میان مردم تفرقه ایجاد نمایند اما برگزاری چنین برنامه میتواند از چنین افکار واندیشه مغرضانه دشمنان جلوگیری کند.
غلام بهاالدین جیلانی رییس شورای ولایتی پروان این ابتکار وزارت اطلاعات وفرهنگ را ستایش نمود و گفت: برنامه هایی که ازطریق ریاست اطلاعات فرهنگ پروان درخصوص حفظ آبدات تاریخی، بازسازی مکان های تاریخی، رشد وترویج فرهنگ اصیل افغانی صورت گرفته است، ستودنی است و علاوه کرد که برگزاری چنین برنامه های فرهنگی وهنری در چنین شرایط ارزش و اهمیت خود را دارد. در این نمایشگاه تصویری آثار به دست آمده از ساحه باستانی مس عینک ، نمایشگاه آثار نقاشی، خطاطی و میناتوری ، نمایشگاه کتاب، نمایش های سینمایی و تیاتر با اجرا و نقش آفرینی توسط مشهور ترین و موفق ترین هنر مندان کشور ، اجرای موسیقی اصیل افغانی ، نمایشگاه صنایع دستی و بازدید فرهنگیان از آبده توپدره که در حال بازسازی قرار دارد، میباشد که توسط ریاست های مربوط به وزارت اطلاعات و فرهنگ ، ریاست تیاتر ملی ، ریاست فرهنگ مردم، ریاست انستیتوت باستان شناسی، ریاست انتشارات کتب بیهقی، ریاست حفظ آبدات تاریخی، ریاست هنرستان، ریاست تصدی افغانتور، ریاست تنظیم امور گرځندوی و ریاست اطلاعات و فرهنگ پروان و همکاری مقام ولایت پروان، نیروهای امنیتی، نمایندگان مردم برای سه روز به اجرا گذاشته می شود. احمد نعیم(دوستی)
 

مشاهده در منبع اصلی