اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 5 جوزا , 1399

لودی: افغانستان و امریکا نمی توانند از راه نظامی به وضعیت فعلی پایان دهند

ملیه لودی، سفیر پاکستان در سازمان ملل متحد می‌گوید نیروهای افغانستان و امریکایی از طریق جنگ نمی‌توانند به وضعیت فعلی پایان دهند.
این خانم روز گذشته در شهر نیویارک در نشستی در سازمان ملل متحد در مورد افغانستان گفت که حکومت افغانستان و ارتش امریکا نمی‌توانند از راه نظامی به خشونت فعلی پایان دهند.
لودی گفته‌است که گروه طالبان هم باید بدانند که نمی‌توانند از طریق جنگ به هدف‌شان برسند و وضعیت کنونی باید از طریق راه‌برد سیاسی بررسی شود.
این اظهارات در حالی‌ست که پاکستان یکی از طرف‌های دخیل در جنگ افغانستان عنوان می‌شود، هرچند این کشور هموراه دست‌داشتن در جنگ افغانستان را رد کرده‌است.
در حال حاضر سران گروه‌های هراس‌افگن به شمول طالبان، شبکۀ حقانی و دیگر گروه‌ها در کشور پاکستان زنده‌گی می‌کنند و گفته می‌شود با خانه‌واده‌های‌شان زنده‌گی آرامی نیز دارند.
سال گذشته سرتاج عزیز، مشاور امور بین‌المللی نخست‌وزیر پاکستان موجودیت طالبان را در کشورشان پذیرفته بود و گفت که اگر به صلح نپیوندند، از پاکستان اخراج خواهند شد؛ هرچند دوباره سخنانش را پس گرفت.
با این حال، سفیر پاکستان در سازمان ملل متحد ادعا می‌کند که پناه‌گاه‌های امن هراس‌افگنان از خاک پاکستان پاک‌سازی گردیده‌اند.
به ادعای این خانم پاکستانی، پاکستان در مبارزه با تروریزم بیش از ۲۷هزار نفر کشته داده که در میان‌شان ۶۵۰۰ نظامی نیز شامل است.
در حالی که پاکستان خود حامی تروریزم پنداشته می‌شود، او این ادعا را هم مطرح کرده که پاکستان تا به حال در مبارزه با تروریزم حدود ۱۲۰ ملیارد دالر زیان مالی نیز دیده‌است.

مشاهده در منبع اصلی