اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 20 سرطان , 1399

آغاز حمله های هوایی برای نابودسازی مراکز تولید مواد مخدر طالبان در جنوب افغانستان

نیروهای حمایت قاطع در افغانستان اعلام کرده‌اند که عملیات‌های مشترک نیروهای خارجی و افغان برای نابودی منابع عایداتی طالبان در جنوب افغانستان آغاز شده‌اند.
جان نیکلسن، فرمان‌ده عمومی نیروهای امریکایی درافغانستان از تولید و قاچاق مواد مخدر به عنوان یکی از منابع عایداتی طالبان در کشور یاد می‌کند و تاکید می‌کند که آن را از بین خواهد برد.
آقای نیکلسن این سخنان را در یک نشست خبری درکابل گفت و افزود که درحال حاضر عملیات‌های مشترک توسط نیروهای افغان و خارجی در ولایت هلمند به‌خاطر نابودی سازی مراکز تولید و قاچاق مواد مخدر راه‌اندازی شده‌اند.
او گفت که در این عملیات‌ها،از طیاره‌های بی ۵۲ نیز استفاده می‌شود و افزود که نیروهای هوایی امریکا، یک‌شنبه شب، در نتیجۀ پرتاب یک بمب ۲۰۰ کیلویی توسط طیارۀ متذکره، چندین مرکز بزرگ تولید مواد مخدر طالبان را از بین ببرند.
وی می‌گوید، در این مراکز طالبان عملا دست به تولید و قاچاق مواد مخدر می‌زنند و درنتیجۀ این مراکز نابود و ۵۰ بیلر هیروئین آماده شده نیز از بین برده‌ شده‌اند.
آقای نیکلسن حمله‌های هوایی بر مواضع مراکز تولید مواد مخدر طالبان را یکی موارد ضربه رسانیدن به این گروه می‌داند و می‌افزاید در حمله‌های هوایی به شدت تلاش می‌شود تا بر افراد ملکی آسیب وارد نشود.
فرمان‌ده نیروهای حمایت قاطع در افغانستان خاطر نشان ساخت که عملیات‌های نیروهای خارجی و افغان به خاطر نابودسازی مراکز تولید تروریستان در فصل زمستان نیز ادامه خواهد داشت.
این درحالی‌ست که به اساس گزارش‌ها، افغانستان نزدیک به ۹۰ درصد کل مواد مخدر جهان را تولید می‌کند که از این ره‌گذر، بیش‌تر هراس‌افگنان به‌خاطر تمویل و تجهیز شان استفاده می‌کنند.

مشاهده در منبع اصلی