اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 6 جوزا , 1399

جنرال ازبک، گوی سبقت را از حکمتیار می رباید؟

اگر از منظر مردم ملکی افغانستان، ساده اندیشان یا احیانا برخی فریب خوردگان ارگ به اختلافات عمقی و وسیع میان رییس جمهور و معاون اول وی نگاه کنیم؛ چیزی جز ترور سیاسی و شخصیتی، کنج عزلت و انزوا و احتمالا پایانی زودهنگام برای مجاهدت ها و معاملات در عرصه ی قدرت نمی یابیم.

همانگونه که اکنون اکثریت قریب به اتفاق افکار عمومی و اذهان جمعی را چنین اندیشه و تصوری فرا گرفته است که دیگر تا اطلاع ثانونی خبری از جنرال بازنشسته ی ازبک ها نخواهیم شنید و باید به دنبال جایگزینی برای وی از ترک تباران صفحات شمال بود اما این فقط یک روی سکه است.

ولیکن اگر از منظر سیاستمداران کارکشته و همه فن حریف غربی و رسانه های جریان ساز خارجی بدین اوضاع ظاهرا نابسامان میان اشرف غنی و عبدالرشید دوستم بنگریم درمی یابیم که این یک تولد دوباره یا به عبارت دیگر یک خیز بزرگ و سکوی پرتاب نه تنها برای شخص وی بلکه برای ارتقاء مقام و احیای مجدد کل ازبک ها و ترک تبارها می تواند باشد!

برای تشریح و توضیح هرچه بیشتر این ادعا و مصداق سازی برای آن همین بس که تلاش های اشرف غنی برای کنار گذاشتن و دور زدن دوستم همزمان با کاهش چشمگیر محبوبیت و مشروعیت دولت وحدت ملی در نزد عوام و خواص و عمق اختلافات سران احزاب و رهبران جهادی و چهره های شاخص ارگ نشین بوده است از این رو…

از این رو، اگر این جنرال ناکارامد و خام و ناپخته ی ازبک ها فقط اندکی سیاست انگلیسی امریکایی را سرلوحه ی خود قرار دهد و از یکه تازی و لجبازی های ناشیانه ی خود دست بردارد به سهولت و سرعت می تواند از آب گل آلود ماهی گرفته و در واقع برگ برنده را بدست بیاورد.

با شدت تنش ها و اختلافات فراگیر میان اشرف غنی با سران صفحات شمال ازجمله احمد ضیا مسعود، محمد محقق، عبدالله عبدالله، عطا محمد نور و خود عبدالرشید دوستم دیگر قدرت مردمی و حزبی چندانی از اقوام غیرپشتون در ارگ و در کنار رییس جمهور باقی نمانده است و تنها یک اتحاد و ایتلاف می تواند کار را تمام کند.

باید خاطر نشان کرد که همه ی اتفاقات رقم خورده بر ضد معاون اول رییس جمهور در طول این یک سال اخیر و مخصوصا ماه های منتهی به حصر خانگی وی، می تواند نه باخت که برد وی در نزد افکار عمومی باشد فقط باید بنجنبد تا ازبک ها و ترک تباران برایش جایگزینی از میان فیض الله ذکی و دیگران برنگزیده اند.

ناگفته نماند که ظهور و حضور گلبدین حکمتیار نیز بر پیچیدگی اوضاع دامن زده است و عدم دیدار دوستم با وی یا دیده بوسی و به آغوش فشردن این دو می تواند هریک به نفع جنرال عبدالشید دوستم باشد درصورتیکه از اشتباهات فاحش خود پند گرفته و همچون دیگر قماربازان صاحب نام بر سر قدرت و سیاست قمار بزند.

کد (8)

مشاهده در منبع اصلی