اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، جمعه, 9 جوزا , 1399

وزارت داخله افغانستان: عاملان سند ‘تبعیض آمیز’ علیه تاجیک‌ها تحت پیگرد قرار می‌گیرند

وزارت داخله افغانستان می‌گوید هیاتی برای بررسی سندی تعیین شده که ظاهراً نشان‌دهنده تبعیض علیه تاجیک‌ها در بخشی از این وزارت‌خانه است.
روز یکشنبه ۲۸ عقرب / آبان، تصویر نامه‌ای از فرماندهی “امن و نظم عامه” کابل درباره تشکیل یک واحد ضد شورش در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. در این نامه از مخاطب نامه خواسته شده بود که فهرستی از پانصد افسر از اقوام مختلف “به استثنای ملیت تاجیک” به واحد ضد شورش معرفی کند.آنچه در این میان خبرساز و واکنش‌برانگیز شده، تاکید بر تاجیک نبودن افسرانی است که قرار است واحد تازه تاسیس ضد شورش را تشکیل دهند.
اما سخنگوی وزارت داخله می‌گوید این سند “بد نوشته شده” است. نجیب دانش به بی‌بی‌سی گفت که هدف این سند رعایت توازن قومی در ترکیب واحد ضد شورش پلیس بوده است. سخنگوی وزارت داخله گفت: “در آن سند باید اشاره می‌شد که افسران از قوم تاجیک در واحد ضد شورش پلیس حضور دارند و ما نیاز به افرادی از اقوام پشتون، ازبک و هزاره نیز داریم تا توازن قومیتی در این واحد تأمین شود”. آقای دانش در عین حال تأکید کرد که وزارت داخله پس از بررسی های لازم، عاملان آن را تحت پیگیرد قانونی قرار می‌دهد. درز این سند، افزون بر کاربران شبکه های اجتماعی و رسانه‌ها، واکنش مقام‌های دولتی را هم در پی داشته است. محمد علم ایزدیار، معاون مجلس سنای افغانستان این سند را “غرض آلود” خوانده و گفته است که این کار “عمق دشمنی در برابر یک قوم بزرگ افغانستان را نشان می‌دهد”. معاون سنای افغانستان سران حکومت وحدت ملی را متهم کرده که یا از این موارد “چشم پوشی می‌کنند” یا حتی عاملان آن‌ را “مورد حمایت و تشویق قرار می‌دهند”. عطا محمد نور، والی بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت در واکنش به درز این سند گفت: “پیش از این نیز بارها شاهد رویکرد تعصب‌آمیز و قوم گرایانه حلقات معین در درون نظام بوده‌ایم. اما هیچگاه توسل به چنین رویکردی موفق نبوده و برای برهم زدن وحدت مردم ما، کارایی نداشته است.”آقای نور از وزارت داخله انتقاد کرده و گفته که این سند نشانگر “ضعف، ناتوانی و معذور بودن” مقام‌های رهبری این وزارتخانه است.دفتر شورای امنیت افغانستان نیز با انتشار بیانیه‌ای محتوای این سند را “نادرست و غیرقابل قبول” خوانده است.

مشاهده در منبع اصلی