اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 19 جوزا , 1397

رویای بر باد رفته‌ی کودکان افغانستان؛ صلح آرزوست

زهرا جویا
۲۰ نوامبر روز جهانی کودک است، روزی که در بیش‌تر کشورهای جهان از آن تجلیل می‌شود و تامین حقوق کودکان مورد توجه حکومت‌ها و خانواده ها قرار می‌گیرد.
در سال ۱۹۴۶ بعد از جنگ جهانی دوم در اروپا، مجمع عمومی سازمان ملل به‌منظور حمایت از کودکان، سازمانی به نام “یونیسف” را ایجاد کرد که در نخست «انجمن بین‌المللی ویژه‌ی کودکان سازمان ملل» نام گرفت. پس از آن یونیسف، ۲۰ نوامبر را به نام روز جهانی کودک در سراسر جهان نام گذاشت.
بر اساس گفته‌های مسوولان کمیسیون مستقل حقوق بشر هنوز هم وضعیت کودکان افغانستان، بهبود نیافته و کودکان با مشکلات بی‌شماری مواجه‌اند.
در افغانستان نیز برنامه‌های زیادی از سوی نهادهای مختلف به‌منظور تجلیل از این روز برگزار می‌شود اما دغدغه‌های کودکان افغان، بیش‌تر از تجلیل این روز است.
آنان بیش‌تر از هر کس دیگر آرزوی تامین صلح و امنیت را در افغانستان دارند.
در مقابل مکتب محمود طرزی در ساحه‌ی دارالامان، کودکی را دیدم با چهره‌ی غم‌گین و دستان ترکیده که داشت در کنار جاده با پارچه‌ی نخی و سطلی آب سروکله می‌زد. از نگاه‌اش می‌شد خستگی و فقر را حس کرد.
نام‌اش محمد شفیع است؛ پسربچه‌ای زحمت‌کش و پرتلاش. او نیم روز مکتب می‌رود و نیم روز در کنار جاده‌های شهر موترهای مشتریان‌اش را پاک‌کاری می‌کند. خودش می‌گوید که موترشویی می‌کند.
شفیع کوچک است. او در یک خانه‌ی بدون سرپرست در شهر کابل زندگی می‌کند. پدرش را در یکی از حمله‌های انتحاری شهر کابل، ۳ سال پیش از دست داده و مادرش نیز فوت کرده است.
شفیع تنها یک برادر دارد که او هم تنها یک سال از خودش بزرگ‌تر است: “هیچ کس در خانه نداریم، من و یک برادرم که یک سال از من بزرگ‌تر است، در یک خانه به تنهایی زندگی می‌کنیم.”
از شفیع می‌پرسم که امروز روزجهانی کودک است، خبر داری؟ استادان‌ات در مکتب در این مورد به تو چیزی نگفته؟ لبخندی می‌زند و بعد از کمی مکث، می‌گوید: “روز جهانی کودک چه است؟ به من هیچ کس چیزی نگفته، استادانم تنها در مورد روز جهانی صلح برای ما معلومات می‌دهند.”
تلاش داشتم روز جهانی کودک را برایش توضیح بدهم اما او تاکید داشت که هیچ روزی برایش مهم‌تر از “روز جهانی صلح” نیست.
شفیع یگانه آرزویش تامین صلح در کشور است او می‌گوید همیشه تلاش می‌کند در مکتب، خانه و در بیرون برای صلح کار کند.
او می‌گوید که اگر صلح در کشورش باشد می‌تواند درس بخواند، می‌تواند از روز جهانی کودک تجلیل کند و بادوستان‌اش به تفریح برود.
شفیع که هنوز صنف چهارم‌اش را تمام نکرده، رویایی قشنگی در سر دارد؛ “صلح” رویایی که به گفته‌ی یک دیگر از دوستان‌اش “خیالی” است.
حنیف، کودک دیگری که صلح را رویایی “خیالی” می‌داند، به جنگ و حملات انتحاری در کابل اشاره کرده می‌گوید: “به دلیل جنگ و انتحاری نمی‌تواند با دوستانش فوتبال بازی کند.”
صدای کودکان افغان شنیده خواهد شد
صندوق وجهی ملل متحد برای کودکان(یونیسف) در روز جهانی کودک اعلام کرده است که “صدای کودکان افغان شنیده خواهد شد.”
در خبرنامه‌ی که از سوی این نهاد منتشر شده، آمده است که این نهاد در نظر دارد برنامه‌‌های منحصر به کودکان را زیر عنوان “بحث روی مشکلات کودکان افغان” در سراسر افغانستان راه‌اندازی کند تا کودکان بتوانند نظریات و افکارشان را با دولت، بزرگان جامعه، شرکای انکشافی و بین‌المللی شریک کنند.
ادیلا خودر، نماینده‌ی ارشد اداره‌ی یونیسف برای افغانستان روز دوشنبه ۲۹ عقرب مطابق با ۲۰ نوامبر به‌مناسبت روز جهانی کودک گفت: “ما باید به کودکان فرصت دهیم تا پیش‌قدم شوند و صدای‌شان را بلند کنند.”
او افزود که برنامه‌ دیگری، زیر عنوان “پیشرفت زندگی جوانان در افغانستان” (IALA) نیز از سوی یونیسف حمایت می‌شود که در آن جوانان روی چالش‌های فراروی‌شان و راه‌های غلبه بر این چالش‌ها بحث می‌کنند.
از ۲۰ نوامبر روز جهانی کودک که نشانه‌ی سال‌روز تشکیل کنوانسیون حقوق کودک است در اکثر کشورهای جهان بزرگداشت می‌شود. افغانستان در سال ۱۹۹۴ این سند حقوق بشری را امضا کرد.
کمیسیون مستقل حقوق بشر با ابراز نگرانی می‌گوید که کودکان افغانستان قشر آسیب‌پذیر جامعه هستند.
عبدالاحد فرزام، رییس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در کابل به روزنامه‌ی اطلاعات روز گفت که با وجود تلاش‌های زیادی که در عرصه‌ی تامین حقوق کودکان در کشور صورت گرفته ولی هنوز هم کودکان یکی از گروه‌های شدیدآ آسیب‌پذیر جامعه هستند.
او افزود که کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید که در جریان یک سال گذشته ۱۳ مورد تجاوز جنسی علیه کودکان در دفتر حوزه‌یی این نهاد در شهرکابل به ثبت رسیده است.
به گفته‌ی وی در جریان یک سال گذشته ۵۰ مورد خشونت علیه کودکان در این کمیسیون به ثبت رسیده است که از این میان ۱۳ مورد آن تجاوز جنسی است.
آقای فرزام افزود که از میان ۱۳ مورد تجاوز جنسی، ۴ کودک پسر و ۹ کودک دختر مورد تجاوز قرار گرفته است.
وی تاکید کرد که چالش‌ها و مشکلات فراوان در قسمت تامین حقوق کودکان در افغانستان وجود دارد.
به باور آقای فرزام ناامنی، فقر، اعتیاد خانواده‌ها، خشونت‌های خانوادگی از جمله چالش‌های است که کودکان افغان با آن مواجه‌اند و قربانیان اصلی این چالش‌ها نیز کودکان هستند.
او می‌گوید با وجودی که حکومت افغانستان در کنوانسیون بین‌المللی حمایت از حقوق کودک ملحق شده اما براساس گزارش‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر هنوز هم کودکان در مکتب‌ها، خانواده‌ها و اجتماع مورد خشونت فزیکی قرار می‌گیرند.
فرزام گفت که کودکان افغان از حق آموزش و پرورش در محیط سالم و حق بهداشت نیز محروم هستند.
او از حکومت افغانستان و خانواده‌ها می‌خواهد که در خصوص تامین حق کودکان توجه بیش‌تر کرده و مسوولیت شان را در قبال حقوق کودکان در کشور انجام دهند.

مشاهده در منبع اصلی