اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، پنج شنبه, 1 حوت , 1398

پیش‌نویس قانون اجراآت اداری افغانستان تهیه شد

اطلاعات روز: پیش‌نویس قانون اجراآت اداری افغانستان که از سوی کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی تهیه شده است، روز (یک‌شنبه، ۲۸ عقرب) معرفی شد.
پیش‌نویس این قانون در چهار فصل و ۷۲ ماده تهیه شده است و اگر از سوی شواری ملی تصویب و از سوی رییس‌جمهور توشیح شود، به گفته‌ی نادر نادری، رییس کمیسیون اصلاحات اداری، روابط شهروندان با ادارات ملکی را تنظیم می‌کند.
نادر نادری گفت این قانون اجراآت اداره را قانونمند می‌سازد و رسیدگی به شکایات شهروندان از اداره را در صورت که خساره‌مند شده باشند، تنظیم می‌کند. به گفته‌ی او، این قانون اداره عامه را در برابر شهروندان به یک اداره پاسخ‌گو و حساب‌ده تبدیل می‌کند.
به گفته‌ی نادری، در صورتی که اداره‌یی، رفتار غیرقانونی در برابر شهروندان انجام دهد، افراد می‌تواند علیه اداره‌ی متخلف شکایت کند که قوانین دیگر تاکنون این حق را برای شهروندان در نظر نگرفته بود.
سرور دانش، معاون دوم رییس‌جمهور با استقبال از تهیه پیش‌نویس این قانون اما می‌گوید که در صورت نبود قانون محاکم اداری، قانون اجراآت اداری ناقص و قابل تطبیق نیست و باید هر دو قانون هم‌زمان تهیه و نافذ شود.
از سوی دیگر آقای دانش گفت که افغانستان در بخش‌های مختلف اداری دارای خلاء قانونی است و برای تنظیم موارد متعدد، هیچ قانونی وجود ندارد و در ۱۶ سال گذشته نیز برای پر کردن این خلاها، کار صورت نگرفته است.
به گفته‌ی او، تاکنون در بخش‌های اجراآت اداری، محاکم اداری، تشکیلات اساسی دولت، ارگان‌های محلی، مسئولیت مدنی دولت، تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و موارد دیگر قانونی وجود نداشت و لازم است که در این راستا کار صورت گیرد.
آقای دانش گفت که قانون اجراآت اداری و قانون محاکم اداری بیشتر از همه ضروری است و باید هرچه زودتر طی مراحل شود. به گفته‌ی او، اگر این قوانین تصویب و نافذ شود، تحول بزرگ در اصلاح و قانونمند شدن اداره‌ها در افغانستان به‌وجود می‌آید.
نادر نادری خبر داد که قانون اجراآت اداری در روزهای آینده جهت تصویب به کابینه افغانستان فرستاده خواهد شد.

مشاهده در منبع اصلی