اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 19 جوزا , 1397

سناتوران از حکومت می‌خواهند به حملات راکتی پاکستان پاسخ باالمثل دهد

اطلاعات روز: سناتوران در مجلس سنا ضمن محکومیت حملات راکتی پاکستان بر ولایت کنر، از حکومت افغانستان خواستند که به این «تجاوز» پاسخ باالمثل دهند.
برخی سناتوران در نشست روز یک‌شنبه، ۲۸ عقرب، حملات راکتی نظامیان پاکستان را بر ولایت کنر «تجاوز بی‌شرمانه پاکستان به کشور» خواندند و از حکومت خواستند که پاسخ متقابل دهد؛ اما برخی سناتوران دیگر می‌گویند که افغانستان باید از این تجاوز پاکستان به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کند.
محمد حسن هوتک، عضو مجلس بزرگان گفت: “حکومت افغانستان در مورد حمله‌ی بی‌شرمانه پاکستان بر ولایت کنر هیچ واکنشی از خود نشان نداده، در حالی که وظیفه‌ی حکومت دفاع از سرحدات کشور است.”
آقای هوتک افزود، حکومت افغانستان باید به نظامیان کشور دستور دهد تا به حملات راکتی پاکستان پاسخ متقابل دهند.
محمد هاشم الکوزی، دیگر عضو مجلس بزرگان گفت که حکومت باید ابتدا سفیر پاکستان را احضار کرده و مراتب نگرانی مردم را گوش‌زد کند و در قدم بعدی به حملات راکتی پاکستان پاسخ متقابل دهد.
لطف الله بابا نیز گفت که نظامیان پاکستانی همه روزه مردم افغانستان را می‌کشند و بر مناطق سرحدی راکت پرتاب می‌کنند؛ اما حکومت افغانستان به‌جای اتخاذ تصمیم جدی، هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد.
اما برخی دیگر از سناتوران دیگر می‌گویند که حکومت افغانستان باید حملات راکتی پاکستان را مستندسازی کرده و به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کند.
نجیبه حسینی، عضو دیگر مجلس سنا گفت که اگر دولت افغانستان نمی‌تواند پاسخ باالمثل حملات راکتی پاکستان را دهد، باید این حملات را مستندسازی کرده به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کند.
خانم حسینی افزود اگر شورای امنیت در شرایط فعلی به این تجاوز پاکستان واکنش نشان ندهد هم برای آینده کشور مفید تمام خواهد شد.
به گفته او، مستندسازی حملات راکتی پاکستان، چهره‌ی قبیح و سیاه پاکستان را به جهانیان نشان خواهد داد.
سناتوران گفتند که حملات راکتی پاکستان بر کنر شماری زیادی از باشندگان این ولایت را مجبور به ترک خانه‌های شان کرده و نیز شماری را کشته و زخمی کرده است.
فضل‌هادی مسلم‌یار، رییس مجلس سنا گفت که در آینده‌ی نزدیک یک هیأت را به کنر می‌فرستد تا ضمن غم‌شریکی با مردم کنر، درد و مصیبت ناشی از حملات راکتی پاکستان را به گونه‌ی مستند با حکومت شریک سازد.
اخیراً حملات راکتی نظامیان پاکستان بر مناطق سرحدی ولایت کنر افزایش یافته و سبب بی‌جا شدن شماری از باشندگان این ولایت شده است.
نظامیان پاکستانی در یک هفته‌ی گذشته بیش از ۱۰۰۰ راکت را بر کنر پرتاب کرده‌اند؛ اما روز شنبه سخن‌گوی وزارت دفاع کشور گفت که به نیروهای سرحدی کشور دستور داده شده که به حملات راکتی پاکستان پاسخ باالمثل دهند.
گفته می‌شود، از روز شنبه به این طرف حملات راکتی پاکستان متوقف شده است.
پیش از این نیز نیروهای مرزی کشور با نظامیان پاکستان درگیر شده بودند، اما دولت افغانستان تلاش می‌کند تا تنش‌های مرزی با پاکستان را از طریق دیپلماتیک حل کند.

مشاهده در منبع اصلی