اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، سه شنبه, 6 جوزا , 1399

دوستم در مورد شورای ایتلاف نجات با اردوغان صحبت کرد

عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان با رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در شهر انقره دیدار کرده و در مورد شورای ایتلاف نجات به وی معلومات داده‌است.
آقای دوستم در این دیدار گفته که سه حزب مقتدر افغانستان از چندی بدینسو جریانی را زیر نام شورای اتیلاف نجات ایجاد کرده که در تحکیم ثبات در کشور، نقش بسزایی خواهد داشت.
در جریان سال جاری، عبدالرشید دوستم، معاون اول رییس جمهور، عطا محمد نور، والی بلخ و محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی به دلیل ناراض بودن از عمل‌های دولت و تحولات صورت گرفته در کشور، ایتلاف نجات را در ترکیه تشکیل داده‌اند.
اعضای این جریان سیاسی قبل از این، انتقاد های شدید را علیه دولت ابراز کرده؛ اما آقای دوستم به رییس جمهور ترکیه گفته‌است که شورای ایتلاف نجات در روند انتخابات آیندۀ نقش مهمی را خواهد داشت.
آقای دوستم علاوه بر موضوع ایتلاف نجات، در مورد مشکلات پناه‌جویان افغانستان که به دلایل گوناگون به ترکیه مهاجر شده‌اند، نیز گفت‌وگو کرده و از آقای اردوغان خواسته‌ که زمینۀ تحصیل را برای کودکان مهاجر افغان فراهم نماید.
معاون اول از کمک‌های دولت ترکیه برای افغانستان نیز قدرانی کرده و افزود که این کمک‌ها نقش مهمی در بازسازی و نوسازی کشورش داشته‌ و در عین حال خواسته است تا انقره کمک‌هایش را برای دولت کابل افزایش دهد.
از سوی‌هم، رییس جمهور ترکیه وعده داده‌است که در زمینۀ اقامت مهاجرین بدون اسناد، تعلیم و تربیه فرزندان آن‌ها و سایر مشکلات آنان اقدامات لازم، از سوی دولت روی دست گرفته خواهد شد.

مشاهده در منبع اصلی