اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 10 جوزا , 1399

از تَب برکناری ها تا فریب انتخاباتی

رییس کمیسیون انتخابات با حکم رییس جمهور از کار برکنار شد.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان بنا به تاریخ تعیین شده در قانون و براساس توافقنامه حکومت وحدت ملی از بایدهای اجرایی شدن بود که طی دو سال گذشته همچنان به کار خود ادامه می دهد اما موضوع اصلی، دخالت های سلیقه ای ریاست جمهوری در روند انتخابات می باشد که از آن برای اهداف سیاسی سواستفاده می کند.

کمیسیون انتخابات سابق با دست داشتن در تقلب و معامله به نفع نامزدهای انتخاباتی چنان رسوایی به بار آورد که هم اعتماد مردم را به روند انتخابات از میان برد و هم نظام را با بحران سقوط مواجه کرد.

پس از جنجال های فراوان سرانجام کمیسیون مستقل انتخابات روز 16 سرطان 1397 را به عنوان زمان برگزاری انتخابات مجلس و شورای ولسوالی ها اعلام کرد و همانگونه که انتظار می رفت سبب بروز بحث های مختلف شد.

این در حالی است که رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی عنوان کرده که احتمال به سرانجام رسیدن انتخابات در موعد اعلام شده بسیار کم می باشد و همچنان مشکلات بسیاری حل نشده باقی مانده است.

اگرچه به مانند تاریخ های اعلام نشده گذشته کمتر کسی امید به برگزاری انتخابات در سال 97 را داشت اما باید گفت که حکومت هرازچندگاهی برای مشغول نگه داشتن افکار عمومی، تب فروکش کرده انتخابات را داغ می کند تا در سایه هرج و مرج ها به اهداف خود دست یابد.

روند اصلاحات انتخاباتی در کنار توزیع شناسنامه های الکترونیکی حتی نخستین گام های خود را برنداشته و حکومت اشرف غنی هیچ تمایلی برای برگزاری انتخابات پارلمانی ندارد زیرا نمایندگان برحال چنان غرق فساد و معامله هستند که بهترین گزینه برای دولتی می باشد که خود از دل تقلب بنا شده است.

از سوی دیگر، تعیین اعضای جدید کمیسیون انتخابات که باید عاری از دخالت های حکومت باشد از سوی رییس جمهور گزینش و اعضای آلوده به تقلب نیز از مقام و رتبه برخوردار شدند و حال با چنین کمیسیونی که مسوول برگزاری انتخابات در افغانستان می باشد چگونه مردم امیدار به اعمال قانون و تاثیر آرای خود باشند؟

حکومت وحدت ملی طی دو سال و اندی که از آن می گذرد توانست نبض پارلمان و بخش های مهم دولت را در دست بگیرد و با صرف هزینه های کلان برای تهی کردن قدرت از مقام های دیگر اقوام و گسترش بی سابقه ناامنی ها در دورترین نقطه از اعتماد مردم قرار دارد.

اصلاحات انتخاباتی بلاتکلیف ، شناسنامه های الکترونیک با چالش های بسیاری مواجه است و ناامنی تمامی کشور را در برگرفته و حتی پایتخت متزلزل در هر حمله و انتحاری می باشد و با چنین اوضاعی اگر انتخابات برگزار شود همراه با بحران های بس بزرگتر از گذشته و با تقلب های فراوان خواهد بود.

فراینده انتخاب اعضای جدید کمیسیون های انتخاباتی در رقابت جناحی حکومت باعث حذف افراد لایق و اشخاصی برگزیده شدند که توانایی مدیریت نداشته و تنها منتظر تعیین وظیفه از سوی تیم ارگ هستند.

اعمال نفوذ رییس جمهور تا آنجا پیش رفته است که اعضای سابق و متهم به تقلب به عنوان مشاوران ریاست جمهوری معرفی شده اند.

حال با وجود مشکلات فراروی روند انتخابات، پاسخ چرایی ملتهب شدن فضایی سیاسی از سوی حکومت را می توان در زدو بندهای قدرت جستجو کرد زیرا اختلاف های درون حکومتی چنان عمیق شده است که اشرف غنی ناتوان از مدیریت آن می باشد.

زمانیکه نیمی از خاک کشور در سلطه طالبان می باشد و تهدید این گروه تروریستی حتی پایتخت را به آشوب کشاند برگزاری انتخابات در سال آینده تنها فریبی بیش نیست و بازی با افکار عمومی از سوی ارگ می باشد.

کد (18)

مشاهده در منبع اصلی