اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 5 حوت , 1398

امریکا می‎خواهد که یک موج بسیار عظیم قوای هوایی در افغانستان ایجاد کند

واشنگتن پوست – باختر 25 عقرب
روزنامه واشنگتن پست در بارۀ بازسازی نیروهای هوایی افغان یک مطلب نشر کرده‎است.
روزنامه می‎نویسد امریکا می‎خواهد که یک موج بسیار عظیم قوای هوایی در افغانستان ایجاد کند ولی نتایج موثر آن چندین سال را در بر خواهد گرفت.
قوماندان عمومی نیروهای ناتو و امریکا در افغانستان جنرال جان نیکلسن چند هفته قبل گفته بود که قوای هوایی افغانستان با داشتن ۱۵۹ هلیکوپتر بلک هاک چنان یک موج طوفان سونامی را ایجاد خواهد کرد که بن بست کنونی جنگ در برابر شورشیان را درهم خواهد شکست.
اما واشنگتن پست می‎نویسد که آماده ساختن و فرستادن هر یکی از این هلیکوپترها به افغانستان هفت میلیون دالر هزینه دارد و حد اقل در چند سال آینده روی وضعیت جنگ تاثیر قابل ملاحظۀ نخواهند داشت چون بنوشته روزنامه از این هلیکوپترها بیشتر در اکمالات، خدمات طبی و ترانسپورت استفاده خواهد شد و به تدریج جای هلیکوپترهای می-17 زمان اتحاد شوروی سابق را خواهند گرفت.
واشنگتن پست می‎افزاید که این هلیکوپترها بازهم به میدان جنگ افغانستان دیر رسیده‎اند چون تلاش سپردن آن‎ها به اردوی افغانستان به کندی به پیش می‎رود
و آموزش پیلوتان طولانی است. در هر سه ماه شش پیلوت از کورس‎های آموزشی فارغ می‎شوند و استفاده از هلیکوپترهای می-17 ادامه درد.
واشنگتن پست از قول دگروال داریل اینسلی معاون قوماندان برنامه مشاوریت هوایی امریکا می‎نویسد که فراهم آوری این هلیکوپترها هرچند مهم و اساسی بوده ولی نسبتا آسان است اما روند آموزش عملی پیلوتان، نگهداری و مراقبت این طیاره‎ها و تهیه پرزه جات آن‎ها دشوار تر است.خلیل

مشاهده در منبع اصلی