اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 7 جوزا , 1399

احمدزی: ارگ به اساس مشوره های غلظ برکنارم کرد

نجیب الله احمدزی، رییس برکنار شدۀ کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان بر اساس مشوره‌های غلط بعضی از حلقه‌ها، او را از سمتش برکنار نموده‌است.
به‌تازه‌گی رییس جمهور کشور، رییس کمیسیون مستقل انتخابات را با صدور حکمی برکنار و هدایت داد تا نهادهای مربوطه کاندیدان واجط شرایط خود را به ارگ ریاست جمهوری معرفی نمایند.
نجیب‌الله احمدزی، رییس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات، ام‌روز( پنج‌شنبه، ۲۵ عقرب) در یک نشست خبری در کابل بدون این‌که از کسی نامی ببرد، گفت که به اساس مشوره‌های غلط از سوی رییس جمهور برکنار شده‌است.
او در بخش دیگر از سخنانش، بالای کمیشنران کمیسیون‌ مستقل انتخابات تاخت و گفت که آنان برای حلقه‌های خاصی کار می‌‎کنند و از مردم نماینده‌گی نمی‌کنند.
وی در عین حال تاکید کرد که شهروندان افغانستان با وجود کمیشنران فعلی کمیسیون مستقل انتخابات آرزوی برگزاری انتخابات را نداشته باشند و آن را یک خواب و خیال دانست.
او گفت با وجود آن‌که تهدیداد علیه‌اش بیش‌ از حد بود؛ اما به هیچ کسی اجازه نه‌داده‌است تا در کار کمیسیون‌ مستقل انتخابات مداخله نمایند و کار مطابق میل آنان صورت گیرد.
آقای احمدزی گفت که تا هنوز هیچ‌کاری خلاف قانون اساسی و منافع ملی را در کمیسیون انجام نه‌‍داده وافزود شب‌و روز به طور بی‌طرفانه، جهت یک طرح عملی برای برگزاری انتخابات آینده کار کرده تا آماده شده‌است.
او دلیل خرابی روابط‌ش را با ارگ، مداخله کاخ ریاست جمهوری به مشکل‌های این کمیسیون گفت و بدون اشاره به نام کسی افزود، کسانی می‌خواهند که کمیسیون مستقل انتخابات را توسط یک راه‌برد مشخص رهبری نمایند.
او هم‌چنان خاطر نشان ساخت که در نزدیک به یک سال گذشته، کمیسیون مستقل انتخابات توانسته‌ عضویت چندین نهاد معتبر بین‌المللی مدافع انتخابات به شمول سارک را به وجود آورد که در تاریخ کمیسیون چنین کاری رخ نه داده‌است.
این درحالی‌ست که شماری از نهادهای ناظر بر انتخابات از کار کمیسیون مستقل انتخابات به شدت انتقاده کرد و رهبری کمیسیون را را به فساد اداری نیز متهم کرده بوده‌اند.

مشاهده در منبع اصلی