اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 5 جوزا , 1399

آمریکا تعیین کننده اشرف غنی بوده است نه رای مردم

برای کسانیکه می خواهند وارد حوزه سیاست و قدرت در کشور شوند، خواندن خاطرات دکتر سپنتا "سیاست افغانستان؛ روایتی از درون" الزامی است.
در این کتاب به نقش کشورهای بزرگ به ویژه آمریکا در تعیین اینکه چه کسانی به قدرت بیایند و چه کسانی نیایند به خوبی پرداخته شده است.

مثلا در مورد رییس جمهور غنی، گفته شده است که امریکا با تعیین ریچارد البروک به عنوان نماینده خاص در امور افغانستان و پاکستان در تلاش این بوده است که غنی را در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۹ به قدرت برساند، اما برخلاف انتظار رییس جمهور غنی نتوانسته بیشتر از ۳ درصد کل آرا را بدست بیاورد و در نتیجه پس از جنجال های زیاد کمیسیون کرزی را به عنوان برنده انتخابات اعلان می کند و او برای بار دوم رییس جمهور می شود.

عبدالله روزی به دکتر سپنتا گفته است که البروک قبل از شروع انتخابات ۲۰۰۹ به او گفته بود که او شانس پیروزی در این انتخابات را ندارد، بهتر است از اشرف غنی حمایت کند، چون او پیروز انتخابات ان دور خواهد بود.

آنچه از این یاداشت ها بر می اید، این است که تنها رای رای دهندگان کار ساز نیست، ما با اتکا به امکانات مردمی و داخلی نمی توانیم وارد حوزه قدرت و سیاست در کشور شویم، بهتر است با کشور های دخیل در امر حکومتداری در افغانستان نیز وارد تفاهم و همسویی شویم.

یاداشت: بالاخره ما دیدیم و شاهد بودیم که اینها اشرف غنی را آوردند، آنهم با چه رسوایی و هزاران رای گوسفندی.

کیومرث آذریان

مشاهده در منبع اصلی