اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، شنبه, 10 جوزا , 1399

ارگ ریاست جمهوری برگزاری لویه جرگه را رد کرد

ارگ ریاست جمهوری افغانستان گزارش‌ها درباره برگزاری لویه جرگه را رد کرده و از کارمندان دولت خواسته است تا در روندهای که با قانون سازگاری ندارد، شرکت نکنند.
در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده است: “در این اواخر شماری از افراد و حلقات، شایعاتی را مبنی بر فراخوانی لویه جرگه پخش کرده و افراد و اشخاص خویش را به شماری از ولایات فرستاده‌اند که نه تنها آنان نمایندگان رسمی حکومت نیستند بلکه مردم عام نیز مکلف به نشست و مشوره با آنها نمی‌باشند”.این خبرنامه به دنبال اظهارات دو روز پیش حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان مبنی بر برگزاری لویه جرگه سنتی منتشر شده است.
آقای کرزی گفته بود که “برای تحکیم و تقویت وفاق ملی و نجات ملت و کشور از حالات فعلی برگزاری لویه جرگه عنعنوی(سنتی) یگانه گزینه است”. در خبرنامه ارگ به قانوان اساسی اشاره و گفته شده که “لویه جرگه عالی‌ترین مظهر ارادۀ مردم افغانستان بوده که در این قانون جزئیات تدویر آن مشخص شده است”.مطابق به ماده یکصدو یازدهم قانون اساسی، لویه جرگه باید برای بررسی و تصمیم‌گیری روی “مسایل مربوط به استقلال، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، ومصالح علیای کشور” برگزار شود.حامد کرزی از بدو آغاز اداره جدید به فعالیت‌های سیاسی خود ادامه داده است. او منتقد سیاست‌های آمریکا در قبال افغانستان است.

مشاهده در منبع اصلی