اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 30 عقرب , 1397

محقق: فقر و نداری در چهره مردم بیداد می کند

وضعیت اقتصادی به اندازه ای خراب است که همه از تحصیلکرده گرفته تا بیسواد سرگردان یک لقمه نان و تامین ابتدایی ترین وسایل زندگی هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، محمد محقق، معاون ریاست اجرایی حکومت امروز چهارشنبه 24 عقرب 96 در کنفرانس علمی "مهاجرت، فرصت ها و چالش ها" در کابل گفت: نگرانی های گسترده در بین مردم شمال از حضور روز افزون داعش در سه ولایت فاریاب، جوزجان و سرپل و چندین ولسوالی وجود دارد که روز به روز بر ساحه فعالیت شان افزوده می شود و این موجب شده است که قسمت زیادی از مردم زندگی خود را جمع و آماده فرار از کشور بشوند.

بگفته محقق، مشت نمونه خروار است و این وضعیت نه تنها در شمال که در شمال شرق، جنوب و غرب کشور هم وجود دارد و همه به این مشکل گرفتار هستند.
معاون ریاست اجرایی، درخصوص دلایل مهاجرت در این کنفرانس گفت: یکی دلایل فرار، اقتصاد خراب است، وضعیت اقتصادی به اندازه ای خراب است که اگر به بازار بروید به وضوح در چهره مردم فقر و نداری بیداد می کند و همه از تحصیلکرده گرفته تا بی سواد سرگردان یک لقمه نان و تامین ابتدایی ترین وسایل زندگی هستند.

وی افزود: مردم به همان میزانی که از جنگ و ناامنی فرار می کنند به همان میزان از گرسنگی و فقر سربه جهان کشیده و به یک طرف می روند. سیستم و فساد گسترده ای که در دسترسی شرکت ها و کمپانی های وابسته حکومت به قراردادهای حکومتی وجود دارد باعث شده که صدها شرکت ورشکسته شوند و سرمایه هایشان را از کشور خارج کنند چراکه زمینه کار و امید در داخل کشور برایشان نمانده است.

محقق درخصوص فرار تحصیل کرده ها از کشور نیز افزود: بدلیل تبعیض، خویش خوری و گزینش های نادرست تحصیلکردگان کشور درجاهایی که می خواهند نمی توانند کار کنند و از اینرو ناچار به فرار از کشور می شوند. اگر می خواهیم کشوری داشته باشیم که مردم به زندگی در آن علاقمند باشند باید زمینه های مهاجرت را از بین ببریم و زمینه بازگشت آبرومندانه را فراهم کنیم.

این مقام ارشد حکومتی علت دوام دار شدن جنگ و ناامیدی مردم را رشد روز افزون اختلافات داخلی حکومت دانست و اظهار کرد: هر اختلافی که میان جناح های داخل حکومت واقع می شود یک سیلی ناامیدی است که بر روی مردم زده می شود و مردم بجای اینکه به طرف یکی از جناح ها بروند راه فرار از کشور را انتخاب می کنند.

کد (26)

مشاهده در منبع اصلی