اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 20 جوزا , 1397

عبدالله: من و رییس جمهور غنی استراتیژی امریکا در افغانستان را به موفقیت می رسانیم

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی می‌گوید با رییس جمهور غنی تلاش خواهد کرد استراتیژی امریکا در افغانستان را به موفقیت برسانند.
عبدالله عبدالله که یک‌روز پیش طی سفری به خاطر گفت‌گو با مقام‌های امریکایی در مورد استراتیژی امریکا برای افغانستان و آسیای جنوبی به واشنگتن رفت، در ساعات پایانی روز سه‌شنبه در مرکز مطالعات استراتیژیک بین‌المللی امریکا این سخنان را اظهار داشته‌است.
آقای عبدالله راه‌برد امریکا را که به سطح جهان و منطقه تا کنون واکنش‌برانگیز بوده، بدون خلای سیاسی عنوان کرده و گفته‌است که این استراتیژی همان‌گونه چیزی است که توقع می‌رفت.
رییس اجرایی در این سخنانش در واشنگتن دی‌سی، خاطرنشان ساخته که من و رییس جمهور غنی کوشش می‌کنیم استراتیژی را به موفقیت برسانیم.
این در حالی‌ست که استیژی جدید امریکا برای افغانستان و آسیای جنوبی نه تنها واکنش حامد کرزی که عکس‌العمل کشورهای روسیه، چین، ایران و به ویژه پاکستان را در پی داشت.
این راه‌برد که در چارچوب آن اعمال فشار بالای کشور پاکستان به خاطر پاک‌سازی پناه‌گاه‌های امن هراس‌افگنان در نظر گرفته شده، به شدت انتقاد کشورهای منطقه را برانگیخت.
از سویی، حامد کرزی رییس جمهور افغانستان نیز با این استراتیژی اعلام مخالفت کرده گفت که نه تنها به جنگ افغانستان پایان می‌دهد که جنگ را تشدید نیز می‌کند.
عبدالله در ضمن این‌که به ارادۀ مردم و حکومت افغانستان برای تامین صلح تاکید کرده، خاطرنشان ساخته که هم نبرد علیه هراس‌افگنان ادامه می‌یابد و هم دروازه‌های صلح به روی‌شان باز خواهد بود.
او یک‌بار دیگر به طرف پاکستان و پناه‌گاه‌های امن هراس‌افگنان در آن کشور اشاره نموده اما یادآور شده در صورتی که امریکا در افغانستان نجنگد، هراس‌افگنان به آن‌جا نیز سرازیر خواهند شد.

مشاهده در منبع اصلی