اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، یکشنبه, 20 جوزا , 1397

غنی اسدالله حنیف بلخی را از رهبری وزارت معارف کنار زد

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان، اسدالله حنیف بلخی، وزیر معارف را از سمتش برکنار و به جایش سرپرست جدید معرفی کرده‌است.
رییس جمهور کشور با صدور حکمی، محمد ابراهیم شینواری را که قبل از این به عنوان معین تعلیمات عمومی وزارت معارف ایفای وظیفه می‌کرد، به عنون سرپرست وزارت تعیین کرده‌است.
رییس جمهور گفته‌است که تا زمان تعیین وزیر جدید معارف، آقای شینواری به عنوان سرپرست در این وزارت ایفای وظیفه خواهد کرد.
وزیر معارف کشور درحالی از سمتش توسط رییس جمهور برکنار می‌شود که آقای غنی چندی قبل از وجود فساداداری در نظام آموزش و پرورش افغانستان انتقاد کرده‌ بوده.
گفتنی‌ست که اسدالله حنیف بلخی از حامیان عطا محمد نور، والی بلخ و رییس اجرایی حزب جمعیت و داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجرایی می‌باشد
آقای حنیف بلخی از زمان تشکیل حکومت وحدت ملی به عنوان وزیر معارف تعیین شد و از سال گذشته بدینسو به عنوان سرپرست در این وزارت وظیفه انجام می‌داد.
سرپرست وزارت معارف از سوی رییس جمهور درست زمانی برکنار می‌شود که درحال حاضر نیمی از کابینۀ دولت وحدت ملی توسط سرپرستان اداره می‌شوند.
هرچند نماینده‌گان مردم در شورای ملی بارها خواسته‌اند که باید دولت سرپرستان وزارت‌خانه‌ها را به پارلمان معرفی نماید، اما دولت به دلایل گونه‌گون تا به حال این کار را انجام نه داده‌است.
سخن‌گوی ریاست جمهوری هفتۀ گذشته در یک نشست خبری در کابل گفت که رییس جمهور کشور تصمیم گرفته‌است تا در آیندۀ نزدیک سرپرستان وزارت‌خانه‌ها را به شورای ملی معرفی نماید.

مشاهده در منبع اصلی